Etimesgut Kent Konseyi TaşınıyorEtimesgut halkının en yoğun olarak kullandığı mekân olan Kent Konseyi’nin binası, karşısında bulunan LPG istasyonu nedeniyle boşaltılıyor. Binanın imar raporlarına aykırı olarak yapılması ve yangın önlemlerinin yetersizliği nedeniyle konsey başka bir binaya taşınacak.

Etimesgut Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre, Kent Konseyi’nin hizmet verdiği binayla ilgili tespitlerin yer aldığı Hukuk ve Tarifeler Komisyonu ile Emlak İstimlak Komisyonu’nun hazırladığı rapor, Etimesgut Belediye Meclisi’nin haziran oturumunda gündeme sunuldu.

Raporda, Anakent Belediye Başkanlığı İtfaiye Daire Başkanlığı’nın Kent Konseyi’yle ilgili olarak hazırladığı raporuna atıfta bulunarak, “Akaryakıt istasyonu alanı içerisinde yer alan binanın, bu durumuyla yönetmelik hükümlerine uygun olmadığı tespit edilmiş ve yangın tedbirleri yönünden yetersiz olduğu bildirilmiştir” denildi. Binayı imar durumu yönünden de inceleyen komisyon, Etimesgut Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’ne hazırlattığı raporu da Belediye Meclisi gündemine sundu. Raporda, “Mevcut yapı, ruhsatı ile yapı kullanma izni ve eklerine aykırıdır” ifadeleri yer aldı.

Komisyon raporunda ayrıca Kent Konseyi için öncelikli olarak yeni bir bina satın alınması, mümkün olmadığı takdirde ise kiralama yolunun seçilmesi gerektiği vurgulandı. Daha sonra oylamasına geçilen rapor, oyçokluğuyla kabul edildi. Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel, söz konusu binanın can ve mal güvenliği açısından sorun oluşturduğunu belirterek, Kent Konseyi binasının taşınmasının çok yerinde bir karar olduğunu belirtti. Kurulduğu günden bu yana, işlevini sürdüren ve aktif olarak çalışan Etimesgut Kent Konseyi birçok toplantı ve etkinliğe sahne olurken, konseyin kapatılması, “Bugüne kadar buraya harcanan paralara ne olacak? Etimesgutlunun cebinden mi çıkmış olacak?” sorusunu gündeme getirdi.

Kurulduğu ilk günlerde Türkiye’nin en büyük ilçe Kent Konseyi binası olarak kabul edilen Etimesgut Kent Konseyi, İngilizce ve bilgisayar kurslarından halkoyunları etkinliklerine, sivil toplum örgütü odalarından toplantı salonlarına kadar pek çok etkinliği içinde barındırıyordu. Etimesgut Belediye Meclisi’nin CHP’li üyesi Ayhan Yılmaz, yangın tedbirleri alınmış olsa bile konsey binasının başka bir yere taşınması gerektiğini belirtti. Kent Konseyi’nin çok yakınında LPG istasyonu olduğunu anımsatan Yılmaz, “Kent Konseyi’nin LPG istasyonunun yanıbaşında bulunması çok yanlış bir uygulamadır. Bu kadar insanı tehlikeye somkak büyük bir talihsizliktir. Mali yönüne baktığınız zaman korkunç bir kaynak harcanmış. Bu parayı geri alma ihtimalimiz de yok” diye konuştu.