Evim Olacaksa Çankaya Bürom Olacaksa KızılayTÜSİAV Emlak Sektör Kurulu Başkanı Salim Taşçı, gerçekleştirdikleri son anketlere göre vatandaşların ev için öncelikle Çankaya bölgesini tercih ettiklerini, işyeri ve büro içinse Kızılay’ın ön plana çıktığını açıkladı.

TÜSİAV Emlak Sektör Kurulu Başkanı Salim Taşçı’nın 2 bin 652 kişi ile yaptırdığı araştırmaya göre, evinin Çankaya’da olmasını tercih edenler yüzde 55, Hilal mahallesini tercih edenler yüzde 20, Or-An’ı tercih edenler yüzde 10 oranında çıkarken, Çayyolu, Bahçelievler, Çukurambar, Ayrancı, Birlik Mahallesi ve Bilkent’i tercih edenlerin oranı yüzde 2’de kaldı.

Müstakil güzeldir

Ankete katılanlara ‘maddi durumlarının iyi olması halinde’ tercih edecekler ev şekli de soruldu. Katılımcıların yüzde 60’ının gönlünce bahçe içinde müstakil bir ev yatıyor. Bu oranı yüzde 30 ile ‘korumalı siteler’ izlerken, vatandaşların yüzde 10’u ‘rezidans’ dedi.

Büro tercihleri

‘Büronuz nerede olsa’ sorusuna cevap verenlerin yüzde 40’ı Kızılay derken, yüzde 30’unun tercihinin Çankaya olduğu ortaya çıktı. Öncelikli iki tercihi yüzde 20 ile Kavaklıdere ve yüzde 10 ile Söğütözü izledi.

TÜSİAV Emlak Sektör Kurulu Başkanı Salim Taşçı, anket sonuçlarının hala kent merkezinin gözde olduğunu gözler önüne serdiğini söyledi. Taşçı, “Korumalı site ve rezidanslarda yaşama tercihlerinde, can ve mal güvenliği kaygısının ön plana çıktığını görüyoruz. Büra seçiminde Kızılay’ın tercih edilmesinin nedeni ise park sorununa rağmen her yere ulaşılabilen tek merkez olması” dedi.

Eşime gülüm diye bağırmak isterim

MÜSTAKİL ev hayal eden kişilere bunun nedeni sorulduğunda da ilginç karşılıklar alındı. Bunlardan bazıları şöyle:

Eşime ‘gülüm’ diye bağırsam kimse duymaz.
Türkü şarkı söylesem kimse rahatsız olmaz.
Terlikleri ses çıkaran çocuklarımı ikaz etmem gerekmez.
‘Aman yavrum kapıları dikkatli çarpın!’ demem.
Isınmamı istediğim şekilde kendin ayarlarım.