Felakete Davetiye Çıkarılmış

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) İnşaat Fakültesi Hidrolik Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hızır Önsoy, Doğu Karadeniz'deki dere yataklarında yanlış ve plansız yapılanma devam ettiği sürece can kaybı olacağını söyledi.
Prof. Dr. Önsoy, Doğu Karadeniz'de mayıs-haziran ve ekim-kasımda sel baskınları görüldüğünü belirtti. Bu yıl kışın aşırı yağışlı geçtiğini hatırlatan Önsoy, "Zemin tamamen suya doydu. Mayıs-haziran periyodundaki aşırı yağışlar nedeniyle toprak suyu ememiyor" dedi.
Dere yataklarındaki plansız yapılanmanın önüne geçilemediğini vurgulayan Prof. Dr. Önsoy, şöyle devam etti:
"Doğu Karadeniz'de akarsu kıyılarına yapılan müdahaleler devam ediyor. İmar izni olmayan bu alanlara binalar yapılıyor. Erozyonlar sonunda taşınan kum ve çakıllar dere yataklarında birikiyor, taşkınlar meydana geliyor. Kum ve çakıllar kaldırılmalı."
KTÜ Jeoloji Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. İsmet Gedik de Doğu Karadeniz'in jeolojik açıdan yerleşime fazla uygun olmadığını söyledi. Gedik, "Ayrıca yol geçirme, yoğun orman tahribatı yüzünden bitki örtüsü yok edilerek sele ve heyelana davetiye çıkarıldı" dedi.