Fi-Yapı, Ucuz İşten Çekilme Kararı AldıFikret İnan, ucuz konuttan çekilerek lüks rezidans ve turizme yoğunlaşacaklarını açıkladı. İnan, “Son dönem kampanyaları, bizi rahatsız etti. Şapkadan tavşan çıkartılmayacağına göre sıkıntı kaçınılmaz” dedi

Fi-Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Fikret İnan, ucuz konut piyasasından çekilmek için hazırlık yaptıklarını söyledi. Fi-Yapı’nın şimdiye kadar sekiz projede 7 bin 500 konutu satışa çıkararak ucuz konut piyasasında pazarın lideri konumuna yükseldiğini ifade eden İnan, ancak, son dönemde yaşanan olumsuz gelişmelerin kendilerine farklı kararlar aldırmak durumunda bıraktığını vurguladı. İnan, şöyle konuştu:

‘Sıkıntılar bitince döneriz’

“2008 yılı Kasım ayında başlattığımız ucuz konut anlayışı kısa sürede sektörde bir furya halini aldı.  Peşimizden onlarca şirket bu işe yöneldi. Ancak, son dönemdeki kampanyalar bizi rahatsız etmeye başladı. Ucuz konuta bir süre ara verme kararı aldık. Piyasalarda bir dizi sıkıntılar yaşanacak. Bu sıkıntıların bitmesinin ardından yeniden ucuz konut piyasasına yönelik projeler çıkartabiliriz. Uzun vadede 100 bin konut hedefinden vazgeçmiş değiliz. Bu hedefi gerçekleştireceğiz. Ama daha sağlıklı adım atarak bunu yapacağız.”


‘BİR KURUŞ BORCU OLMAYAN BİRKAÇ ŞİRKETTEN BİRİYİZ’

Fi-Yapı ile ilgili yapılan spekülasyonların bitmediğinden dert yanan Fikret İnan, başka şirketlerin projeleri altı ay geciktirmesi halinde bile kimsenin ses çıkarmadığını, ancak kendilerinin zamanında teslim yapmaması halinde olay çıkarıldığını ifade etti. İnan, şöyle konuştu: “Piyasa tuhaf. İddia ediyorum: Fi-Yapı finansal rasyolar açısından sektörün en sağlam şirketi. Elimizde müşterilerimizden aldığımız 200 milyon TL’lik senet var. Projelerimizin tamamlanması için 300 milyon TL’ye ihtiyaç var. Mevcut 2 bin 700 konutluk stoğumuzun değeri 400 milyon TL. Konut projelerimizde 47 bin metrekare ticari alanımız var. En ölü fiyattan satacak olsak bunun değeri 100 milyon TL. Toplamda menkul ve gayrimenkullerimizin değeri 700 milyon TL. Buna 700 milyon TL’ye Adapazarı’ndaki 350 bin metrekare alanlı arsamız ve Garip Ada dahil değil. İnşaatları tamamlamak için gerekli olan para ise sadece 300 milyon TL.

Sektörde bankalara bir kuruş borcu olmayan birkaç şirketten biriyiz. Kredi kartı bile kullanmıyorum. Tüm ihtiyaçlarımı nakit kart ile alıyorum. Bankalardan bu kadar uzak duruyorum.”

Merkezde lüks rezidans yapmak için planı var

Ucuz konutun yanlış anlaşıldığına değinen Fikret İnan, kendi projelerinde metrekaresi 825 TL’den konut satışıyla yola çıktıklarını, ancak, aynı projede bugün 1.200 - 1.300 TL’ye ulaştıklarını vurguladı. İnşaat ilerledikçe 1.800-2 bin TL’yi bulabileceklerine işaret eden İnan, “Yani, ortalamamız 1.300 TL’nin üzerinde olacak.

Piyasaya bakıyorum. Projesinde konutların hepsini metrekaresi 800-900 TL’den satanlar var. Maliyetleri en ucuza düşürmeyi başaran isim olarak söylüyorum:

O fiyatlarla projelerin tamamlanması zor. O projeleri tamamlamak için şapkadan tavşan çıkartmak gerekiyor.  Şapkadan tavşan çıkartılmayacağına göre, bu projelerde de sıkıntı yaşanılması kaçınılmaz. Biz de bu dönemde elimizdeki inşaatları tamamlayacağız. Kalan konut stoğumuzu satacağız” dedi.

Fikret İnan, öte yandan merkezde lüks rezidans projelerine odaklandıklarını açıkladı. Bu çerçevede üç arsayla ilgilendiklerini belirten İnan, bir taraftan da dünyaca tanınan bir turizm yatırımcısı olma hedefi doğrultusunda çalışmaları sürdürdüklerini belirtti.