Fransız Hükümetinde 'Çingene Çatlağı'Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner, Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin binlerce çingeneyi ülkeden sınırdışı etme kararı nedeniyle hükümetten ayrılmayı düşündüğünü, ancak bundan daha sonra vazgeçtiğini söyledi. Fransız radyosuna verdiği mülakatta Kouchner, Roman halka uygulanan politikaya halen tepkili olduğunu, ama hükümetten ayrılmak yerine eleştirilerini makamında kalarak dile getirmeyi daha uygun gördüğünü belirtti.

Eski bir sosyalist olan Bernard Kouchner, Cumhurbaşkanı Sarkozy'nin kurduğu sağ kanat hükümete 2007 yılında katılmıştı. Paris'teki BBC muhabiri Christian Fraser, liberal dünya görüşü ve insan hakları konusunda hassas duruşuyla bilinen Bernard Kouchner için Sarkozy'nin kabinsinde yer almanın hiçbir zaman kolay olmadığını bildiriyor. Bir dizi iç ve dış sorun hakkında Nicolas Sarkozy'den çok farklı bir çizgide duran Bernard Kouchner'in cumhurbaşkanı ile arasında ciddi bir uçurumun açılması birçok gözlemciye göre 'kaçınılmazdı'.

İstifa düşüncesi

Dışişleri Bakanı Kouchner, RTL radyosuna verdiği mülakatta, ''İstifa etmeyi düşünmedim değil, ben 25 yıldır Roman halkla çalışmış bir siyasetçiyim'' diyor.

Kouchner, geçmişte çingenelere yardım için görevlerde bulunmuştu

Sınır Tanımayan Doktorlar örgütünün kurucularından olan Bernard Kouchner, mültecilere -özellikle de Viyetnamlı mültecilere- yardım çalışmalarıyla adını duyurmuş, uzun yıllardır insan hakları örgütleriyle içli dışlı olmuş bir siyasetçi. 1999 ve 2001 yılları arasında Birleşmiş Milletler'in Kosova'daki baş temsilcisi olarak görev aldığı sırada Roman ve Aşkali çingenelerinin azınlık haklarını gündeme taşımış ve etnik şiddet olaylarından korunmaları için gayret göstermişti. Fakat şu an Bernard Kouchner'in içinde yer aldığı hükümet, çingenelere karşı yürüttüğü politika nedeniyle Birleşmiş Milletler'in eleştirilerine maruz kalıyor.

Birleşmiş Milletler'in ırkçılıkla mücadele kuruluşu Fransa'nın çingeneleri ülkeden çıkarma uygulamasını "toplu sınırdışı" diye niteleyerek Sarkozy hükümetinin bu uygulamadan kaçınmasını istedi. Irk Ayrımıyla Mücadele Komisyonu, son haftalarda Fransa'dan Romanya'ya geri gönderilen çingenelerden bazılarının haklarını bilmemesini ve dönüş için rıza göstermemiş olmasını kaygı verici buluyor.

Sağ oylar

Fakat Fransız yetkililer, ülkenin uluslararası yükümlülüklerini titizlikle yerine getirdiğini savunuyor. Fransa şimdiye dek 100 kadar çingene kampını dağıtarak, buralarda yaşayanları uçaklara bindirip Romanya'ya geri gönderdi. Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy toplam 300 kadar kampı kapatmayı öngörüyor.

Hükümet 300 çingene kampını kapatmayı hedefliyor

Plan geçen ay Grenoble kentinde göçebe çingenelerle polis arasında çıkan çatışmaların ardından yaşama geçirilmişti. 300 civarındaki kampı üç ay içinde kapatmayı hedefleyen Sarkozy hükümeti, bu kampların ''kaçakçılık olaylarının yaşandığı, çocukların dilenmeye zorlanarak istismar edildiği ve fahişelik ve diğer suçların yaygın olduğu'' yerler haline dönüştüğünü savunuyor. Hükümete muhalif çevreler ise Sarkozy'nin asıl amacının sağ seçmenin desteğini kazanmak olduğunu söylüyor.

Fransa'ya son zamanlarda yerleşen çingenelerin çoğunluğu 2007 yılında Avrupa Birliği'ne üye olan Romanya ve Bulgaristan'dan geliyor. Bu çingeneler Fransa'ya vizesiz girebiliyorlar, ancak ülkede uzun süre kalabilmeleri için çalışma ya da oturma iznine sahip olmaları gerekiyor.