Garanti ve Akbank'tan Doğalgaz Boru Hatlarına 212 Milyon Dolar Sendikasyon

Konya-İzmir Doğalgaz İletim Hattı ve Doğu Anadolu Doğalgaz Ana İletim Hattı projeleri için, Türkiye Garanti Bankası A.Ş ve Akbank A.Ş tarafından 212 milyon dolarlık sendikasyon kredisi sağlandığı bildirildi.
Garanti Bankası'ndan yapılan açıklamaya göre Türkiye Garanti Bankası A.Ş. Lüksemburg Şubesi ve Akbank T.A.Ş. Malta Şubesi tarafından Türkiye Cumhuriyeti'ne, Doğu Anadolu Doğal Gaz Ana İletim Hattı ile Konya-İzmir Doğal Gaz İletim Hattı projelerinin finansmanında kullanılmak amacıyla toplam 212.456.263 ABD Doları tutarında sendikasyon kredisi sağlandı. 2004 yılında inşaatının tamamlanması planlanan hatlar için sağlanan 5 yıl vadeli sendikasyon kredisinin kullandırım süresi, sözleşmenin imza tarihinden itibaren 24 ay. Kredi, 24 aylık geri ödemesiz dönem sonunda, 24. aydan başlamak üzere, her altı ayda bir 7 eşit taksitte geri ödenecek.

Doğu Anadolu Doğal Gaz Ana İletim Hattı Projesi

Sivas'tan başlayıp Malatya, Kahramanmaraş, Gaziantep, Osmaniye, Adana; ve Adana üzerinden de Mersin güzergahını takip edecek Doğu Anadolu Doğal Gaz Ana İletim Hattı'nın yapımı ile Güney ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerimizin doğal gaz ihtiyacının karşılanması amaçlanıyor. Türkiye Garanti Bankası A.Ş. Lüksemburg Şubesi ve Akbank T.A.Ş. Malta Şubesi tarafından finansmanı sağlanan hatlardan, 182 km.lik 40 inç çapındaki Malatya-Gaziantep Doğal Gaz Boru Hattı'nın inşaatını, BM Mühendislik ve İnşaat A.Ş. ve 215 km.lik 40 inç çapındaki Gaziantep-Mersin Doğal Gaz Boru Hattı'nın inşaatını ise Limak İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. gerçekleştirecek.

Konya-İzmir Doğal Gaz İletim Hattı Projesi

Konya'dan başlayıp Burdur, Isparta, Denizli ve Nazilli üzerinden İzmir'e ulaştırılacak Konya-İzmir Doğal Gaz İletim Hattı Projesi ile Doğu Anadolu Doğal Gaz Ana İletim Hattı'nın, inşa edilecek bir hatla Konya'dan İzmir'e uzatılması planlanıyor. Türkiye Garanti Bankası A.Ş. Lüksemburg Şubesi ve Akbank T.A.Ş. Malta Şubesi tarafından finansmanı sağlanan hatlardan 217 km.lik 40 inç çapındaki Konya-Isparta Doğal Gaz Boru Hattı'nın inşaatını Çolakoğlu İnşaat Turizm Sanayi ve Ticaret A.Ş., 203 km.lik 40 inç çapındaki Isparta-Nazilli Doğal Gaz Boru Hattı'nın inşaatını ise İndet İnşaat Dekorasyon Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. gerçekleştirecek.