Gayrimenkul Sektörü Konuttaki Durgunluğu Ticari Binalardaki Taleple Aşmaya Çalışıyor

(Fotoğraf: AA)

Gayrimenkul sektörü rekor büyümelerin ardından talebi düşüren yeni ekonomi politikalarının en fazla etkilediği sektörlerden biri. Sektörde toplam konut satışları bir yılda yüzde 11, ipotekli satışlar yüzde 57 düştü. Yüksek faiz ve düşen alım gücü özellikle konut satışlarında büyük bir durgunluk yarattı.

Cumhuriyet’ten Ali Can Polat’ın haberine göre; durgunluğu aşmak için yöntemler arayan sektörün umudu ise ofiste hâlâ hareketli talep ve satışlar oldu.

Pandemi döneminde artık “ofislere ilgi olmayacak” denirken bugün bu öngörü tutmamış görünüyor. Yeniden ofisten çalışmaya başlayan şirketlerin sayısı artıyor. Hem yeni kurulan hem de deprem nedeniyle daha dayanıklı binalara geçmek isteyen şirketler ofis talebini arttırıyor. Özellikle İstanbul’un ofis merkezi olarak bilinen semtlerde boş alan kalmadı, ofis kiraları son 1 yılda dolar bazında yüzde 33 arttı.

Reklam Goruntulenme Bolumu

7.4 milyon metrekare
Danışmanlık şirketi Alfa İnvest’in ofis yatırımlarına yönelik yaptığı 2023 araştırmasına göre İstanbul’daki toplam ofis metrekaresi son bir yılda yüzde 25 artışla 7.4 milyon metrekareye yükseldi. Bu ofislerdeki boşluk oranı ise yüzde 12.4’ten yüzde 8.4’e geriledi. Buna paralel olarak kiralar da son bir yılda dolar bazında yüzde 33 arttı ve metrekaresi 40 dolara yükseldi. Bu da yatırımcılar için ofiste fırsata dönüşünce talep hareketlendi, ofis bulmak zorlaşınca yeni lokasyonlar gündeme geldi.

İstanbul’da ofis talebi Avrupa Yakası’nda Levent ve Maslak’tan Kağıthane ve Ayazağa bölgelerine, Anadolu Yakası’nda ise Kozyatağı ve Ataşehir bölgelerinden Maltepe ve Kartal taraflarına kaydı.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.