Gebze Ticaret Odası Meclisi, Projeye Ortak Olma Kararı AldıGebze Ticaret Odası'nın haziran ayı meclis toplantısında, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği öncülüğünde sanayi ve ticaret odalarının ortaklığıyla gerçekleştirilen Batı Anadolu Lojistik Organizasyonlar projesinin tanıtımı gerçekleşti. Toplantıda oda meclisi üyeleri, projeye ortak olunmasını oy birliğiyle kabul etti.

Toplantıda konuşan Gebze Ticaret Odası (GTO) Başkanı Nail Çiler, bölgenin lojistik ihtiyacını giderecek olan projenin iyi bir getirisi olacağını ifade ederek, projeye 1 milyon lira ile ortak olacaklarını kaydetti.

Çiler, proje sayesinde Marmara, Ege, Batı Anadolu, İç Anadolu Bölgeleri ile Trakya'da faaliyet gösteren fabrikaların ürünlerini orta Avrupa'ya demiryoluyla daha kısa sürede ve ekonomik olarak ulaştıracağını dile getirerek, bin 187 kilometre olan demiryolu mesafesinin 512 kilometreye düşeceğine dikkati çekti.

Projeyle Türkiye'nin Avrupa ülkelerine olan uzaklığının 675 kilometre azalacağına vurgu yapan Çiler, ''Proje sayesinde Organize Sanayi Bölgeleri'ndeki fabrikalar hem daha ucuza hem de daha kısa sürede ürünlerini Avrupa'ya gönderebilecek. Lojistik alanında ise ortalama yüzde 30 tasarruf sağlanmış olacak'' diye konuştu. Çiler, projeye ilişkin şunları söyledi:

''İhracatçının kapılarından konteynerlerle alınacak yükler, demiryolu ile Bandırma'daki (Okçugöl İstasyonu) Konsolidasyon Merkezine ulaştırılarak Avrupa'daki varış noktalarına göre tasnif edilecek. Daha sonra yükler demiryolu vasıtasıyla Bandırma limanına getirilerek, tren ferisi ile Tekirdağ üzerinden Orta Avrupa'daki nihai varış noktalarına ulaştırılacak.

Tekirdağ ve İstanbul bölgelerindeki ihracatçılara ait yükler ise Tekirdağ Muratlı Aktarma Merkezi'nde sisteme dahil edilecek. Dönüş yükleri yurt dışındaki göndericilerden toplanarak, Yurt dışı Lojistik Merkezlerinde konsolide edilip, blok trenler vasıtasıyla Türkiye'ye getirilecek. Bu yükler, Muratlı ve Okçugöl Konsolidasyon Merkezi'nde tasnif edilerek muhtelif varış noktalarındaki nihai alıcılara teslim edilecek.''