Gecekonducu Başbakan’ın Kapısında

Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında gecekonduları yıkılmak istenen Dikmen Vadisi halkı, AKP Genel Merkezi’ne yürüyerek, Başbakan Erdoğan’dan Gökçek’i durdurmasını istediler. AKP’den sorunla ilgilenme sözü alan halk, evlerini alana kadar mücadele edeceklerini bir kez daha vurguladılar.

Dikmen’den otobüslerle AKP’nin Balgat’taki genel merkezine gelen 500’e yakın kadın, erkek, çocuk, genç, yaşlı Dikmenliler, Gökçek’in resimlerinin olduğu ve “Durdurun bu adamı” yazan dövizler taşıdılar, öfkelerini “Gökçek devlete hesap verecek”, “Çapulcular burada, Gökçek nerede” sloganlarıyla dile getirdiler. AKP Genel Merkezi önü iki panzer ve çevik kuvvet polisleriyle abluka altına alınırken, eylemciler megafonla Başbakan’a seslendiler.

“Hasta anamı bıraktım geldim, ölürse hesabını kim verecek” diye soran Naile Özdemir, tek başına da kalsa bu yola baş koyacağını bildirdi. Emine Erdoğan’ın Ramazan’da evine gelerek, yemeğini yediğini, söz verdiğini söyleyen Nazengül Kılıç ise “Ben sana oy verdim, ev vermezsen o oyum haram olsun” dedi. Ayşe Şenol, “Bu insanlar ev istiyor ev, villalar istemiyor” diye konuşurken, Sultan İkiz de kocasının bu sorun yüzünden üzüntüden öldüğünü anlattı.

Bir süre sloganlar ve alkışlarla oturma eylemi yapan Dikmenlilerden, mahalle temsilcilerinden oluşan 5 kişilik bir heyet de AKP İletişim Daire Başkanı Nevzat Demirkol’la görüştü. Görüşme sonrasında konuşan mahalle temsilcisi Tarık Çalışkan, AKP’den bir hafta içinde bu konuyla ilgilenme sözü aldıklarını, bu söz tutulana kadar peşini bırakmayacaklarını vurguladı. “Bizi canlı bomba haline getirmesinler” diye konuşan Çalışkan, “Çocuklarınızı okula kaydettirin, odun kömür alın, bu sene de buradayız” dedi.