"Gerekirse Meclis'in de TSE Belgesi İptal Edilmeli"Türk Standartları Enstitüsü'nün (TSE) konferans salonunda düzenlenen 51. Olağan Genel Kurulunda konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, mevcut karmaşık üretim ve tüketim ilişkileri içinde standardizasyonun önemli olduğunu belirterek, küreselleşmenin de etkisiyle ticarette ortak standardizasyon ve belgelerin öneminin yaygınlaştığını, uluslararası kimlik kazanan standardizasyonun tüm üreticiler ile tüketiciler arasında bir tercüman görevi gördüğünü söyledi. Türkiye'nin gelişmiş ülkelerce geliştirilen standardizasyonu kendi pazarında uygulamakla yetinemeyeceğini, Türkiye'nin de belli konularda kendi standartlarını belirlemesi ve uluslararası standardizasyon örgütlerinde söz sahibi olması gerektiğini savunan Ergün, şunları kaydetti:
    
''Bizim de bu standartların olmasına azami derecede katkı sağlamamız lazım. Biz olmazsak diğerleri istedikleri gibi at koşturur. 'Biz de varız' demek isteyen çok ülke var ama her ülkenin bu yönde potansiyeli olmadığı için bizim gibi bir ülke bu alanlarda mutlaka olmalı. Dünyada standartlarının oluşması için adeta bir savaş verilirken biz seyirci kalamayız. Bu konuda TSE kadar sanayicilerimizin de ciddi sorumluluk almaları gerekiyor. Neticede bu standartlarla sanayicimizi bağlayan kararlar alınıyor. Sanayicilerimiz bu standartları oluşturan kuruluşlardan belge almak için kaynak ayırıyor oysa, harcadıklarının daha da azını harcayarak standardın belirlenmesine çalışsalar daha iyi olacak.''
    
''Belgeyi al kenara koy, böyle olmaz''
    
Tüketicilerin artık bir ürünü alırken sadece fiyatına bakmadığını, üretim, dağıtım ve pazarlama koşullarını da dikkate aldığını vurgulayan Bakan Ergün, bu kapsamda yürürlükte olan Hal Kanunu kapsamındaki 'Hal Kayıt Sistemi'nin bir ürünün tarladan sofraya kadar izlenmesine olanak verdiğini söyledi. Standartlardan bahsederken sadece tüketici haklarıyla ilgili bir teminattan bahsedilmediğinin altını çizen Bakan Ergün, ''Standartlardan bahsettiğimizde belirlenmesi, uygulanması ve sürekli bir şekilde denetlenmesi ülkenin rekabet gücü için de önemli. Bu belgeler, ürününü kaliteli üretenle üretmeyeni, işini iyi yapanla yapmayanı da ayıran belgelerdir. Bu belgelere bu açıdan bakmak gerekir. Üreticilerimiz bu belgeleri bir mecburiyet olarak değil, bir yatırım olarak görmeliler. Bazı üreticiler bu belgeler için 'Kardeşim bu da nereden çıktı- Ne yapalım artık alıp kenara koyalım' diyor. Böyle olursa bu belge o işletmeye rekabet gücü kazandırmaz. Belgenin gereği yapılırsa rekabet gücü kazanılır. Belgeyi al kenara koy böyle olmaz'' diye konuştu.  Bakan Ergün, Türkiye'nin uluslararası pazarlardaki yerini sağlamlaştırmak için kaliteden asla taviz verilemeyeceğini ifade ederek, standartla ilgili belgelerin uluslararası ticaretin önündeki engelleri kaldırarak, ticaretin akış hızını olumlu etkilediğini dile getirdi.
    
''Belgesi iptal edilenin itibarı zedelenir''
    
TSE'nin son dönemde büyük atılım içinde olduğunu, kurumun akreditasyon ve belgelendirme laboratuvarları hizmetleri gibi alanlarda sürdürdüğü rutin işleri hem nitelik hem de nicelik yönünden geliştirdiğini belirten Ergün, 2011 yılında ürün belgelendirme konusunda gözetim faaliyetlerine ağırlık verilerek yüzde 60 oranında daha fazla inceleme gerçekleştiğini bildirdi. Belgenin gereklerinin yerine getirilip getirilmediğinin tespit edilmesi için ara kontrollerin önemine, TSE markasının çok değerli olduğuna ve TSE logolu ürüne güven duyulması gerektiğine vurgu yapan Ergün, şunları kaydetti:
    
''Güven son derece önemli, TSE belgesi alan kimseye taviz veremeyiz. TBMM'nin bazı hizmetlerine belge verdik değil mi- Baktık ara kontrolde bu belgenin gereği gibi hizmet verilmiyorsa o bölümde belgeyi iptal edin kardeşim. TBMM de olsa TSE'den böyle bir belge aldıysa ve o belgenin gereğini yerine getirmiyorsa o belgeyi iptal edin. Bu belgeyi alan kurumun ciddiye alması lazım. 'Belge aldık bunun gereği yapalım, iptal olursa kurumumuzun itibarı da zedelenir' demesi gerekir. En önemli kurumlar bile bu belgeyi alıyorsa gereğini yapmalılar, onlar gereğini yapmıyorsa bizim gereğini yapmamız lazım.''
    
''Kalitesiz ürünlerin ülkeye girişi engellenecek''
    
TSE'nin kendi alanında küresel aktör olmasını sağlayacak çok önemli adımlara imza atıldığını, yakın zamanda Çin, Almanya, Fransa, Romanya, Kanada ve İran'ın da aralarında bulunduğu ülkelerde yurtdışı temsilciliklerinin açılmasının bunun en net göstergesi olduğunu vurgulayan Ergün, başta ABD, Rusya, Belçika, İtalya, İsviçre, İspanya, Hong Kong, Tayvan, Bulgaristan, Malezya, Mısır olmak üzere 23 ülkede daha ofis açılmasının planlandığını, iki yılda 70 ülkede en az bir temsilcilik açılacağını bildirdi. Temsilciliklerdeki temel amacın Türk ihraç mallarının söz konusu ülkelerin gümrük noktalarından sorunsuz bir şekilde geçişini sağlamak olduğunu belirten Bakan Ergün, aynı zamanda Türk sanayicisini ve tüketicisini kalitesiz ve standart dışı ürünlerden korumak amacıyla yerinde kontrol sistemi getirileceğini dile getirdi.
    
TSE Başkanı Hulusi Şentürk ise yerli sanayicilerin ürettiklerinin test edilmesi konusunda yurt dışına bağımlılıklarını azaltmak istediklerini ifade ederek, standartlara uymanın önemli olmadığını, önemli olanın standartları belirlemek olduğunu söyledi. Şentürk, Almanya'nın başını çektiği gelişmiş ülkelerin sadece standart belirlemekle kalmadığını, az gelişmiş ülkelerin standart altyapısının kurulması alanında da faaliyet gösterdiğine dikkati çekerek, Türkiye'nin İslam coğrafyasındaki uygunluk değerlendirme pazarından önemli olaranda pay alabileceğini kaydetti.