Girit'te Sel, Büyük Hasara Yol AçtıŞiddetli rüzgar, sağanak yağış ve kar yağışıyla son günlerde Yunanistan’ı saran 'Okeanis' adlı soğuk hava sistemi Girit'te büyük hasarlara yol açtı. Hanya bölgesinde bulunan 111 senelik tarihi Keriti Köprüsü'nün çökmesinden kısa bir süre sonra Vukolies Köprüsü de çöktü.

DHA'da yer alan habere göre; selde ikisi büyük olmak üzere 6 köprünün çöktüğünü, köylerin birbirinden kopmuş durumda olduğunu söyleyen Hanya bölgesinin Platania Belediye Başkanı Yiannis Malandrakis, "Yaşadığımız durum sözlerle tarif edilebilecek gibi değil. Bölgemiz tamamen dağılmış durumda, tarihi değeri büyük köprüler selin akıntısına kapıldı, bölgemiz diğer bölgelerden kopmuş durumda" dedi.

Reklam Goruntulenme Bolumu

Kötü hava sistemi Girit'in Rethimno bölgesini de etkiledi. Bir okulun önünde bulunan köprü çöktü, bölge sakinlerinin evlerinden uzaklaştırılmaları istendi. Sağanak yağış Kuzey Girit Çevre Yolu'nda yolun çökmesine neden oldu. Sinon bölgesinde ise dağın çevreyoluna toprak kaydı.

Durum değerlendirmesi yapmak üzere dün akşam Girit'i ziyaret eden Altyapı Bakanı Hristos Spirtzis, Başbakan Aleksis Çipras'ın adada meydana gelen hasarların onarılması ve zararın karşılanması için gereken her şeyin bir an önce yapılmasını istediğini belirtti. Spirtzis ilk etapta Girit'e 10 milyon euro verileceğini, ayrıca silahlı kuvvetler tarafından kullanılan iki büyük köprü gönderileceğini açıkladı.