Göreme Böyle Çile GörmediÖzellikle Japon turistler, sorun karşısında nereye gideceklerini bilemiyorlar. Çünkü onlar için sorun hayati. Haydi bu sorunu söyleyelim: Göreme Açıkhava Müzesi'nin "tek" tuvaleti var. Ama kapalı... Yetkililer, "altyapı sorunu" diyor.

Göreme Açık Hava Müzesi'nde, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından işletilen erkek ve kadınlar tuvaleti, boruları tıkanınca kapatıldı.

Türkiye'nin kültür turizminde en odak merkezlerinden Kapadokya Bölgesi'nde en çok ziyaretçi akınına uğrayan Göreme Açık Hava Müzesi'nde 1986 yılında yaptırılan tuvaletin boruları yetersiz kalınca sık sık tıkanmaya başladı.

Bölgede el sanatları ürünleri satışı yapan esnaf, büyük borularının döşenmesi için hazırlanan projenin, bölgenin yapısal anlamda görünümünü bozacağı gibi nedenlere dayalı olarak Kapadokya Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü'nce iptal edildiğini bunun ardından, erkek ve kadınlar tuvaleti kapatıldığını anlattı. Tatilci ve turist gruplarının tuvalet ihtiyaçlarını müzenin hemen arkasındaki boş peribacalarının içerisinde giderdiğini anlatırken bunun Kapadokya'ya yakışmadığı vurgulandı. (dha)