Güllük’teki Yat Limanı Projesine TepkiMuğla’nın Milas ilçesi Güllük Körfezi’ne yeni bir yat limanı ve çekek yeri yapılmak isteniyor. Kıyıkışlacık Mahallesi Zindaf Çanacık Mevkiinde yapılması planlanan yat limanı ve çekek yeri projesinin başlayan ÇED sürecine ilişkin halkın katılımı toplantısı Kıyıkışlacık pazaryerinde yapıldı. Toplantıya çok sayıda Kıyıkışlacık sakini katıldı. Toplantıya katılan İasos Mahalle Meclisi Derneği Başkanı Hülya Scobie, projeyle ilgili endişe ve itirazlarını dile getirdi.

BirGün’den Nevzat Çağlar Tüfekçi’nin haberine göre; Scobie, “Toplantıya katılmayarak protesto etmek yerine katılıp, marina projesinden beklentilerimizi söz alarak anlattık ve sözlerimizin bakanlık kayıtlarına geçmesini sağladık.” dedi.

Reklam Goruntulenme Bolumu

Scobie, ÇED toplantısını düzenleyen Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, bakanlık ve firma yetkililerine yat limanı ve çekek yeriyle ilgili çekincelerini maddeler halinde sıraladı.

Scobie, endüstriyel faaliyet olan tersane yerine sadece turistik limancılık faaliyeti yapılırsa, yat limanına karşı olmadıklarını ama körfezi kirleten ve körfezdeki canlı yaşamını tehdit eden bir yatırım olursa, çevreyi ve doğayı korumak için bu projeye karşı çıkacaklarını, yasal yollara başvuracaklarını ifade etti.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.