Net Holding Gayrimenkul Sektörüne Giriyor

Net Holding, yeni yatırımlarla 30'uncu yılını kutluyor. 2004'te düştüğü finansal darboğazdan İstanbul Yaklaşımı ile çıkan holding, bir yandan ana sektörü olan turizmde büyüme planları yaparken, diğer yandan da gayrimenkul sektörüne adım atıyor. Net Holding, Bodrum Milas'ta 1989'da satın aldığı 4 milyon metrekarelik bir arazide içinde oteller, konutlar, alışveriş merkezi ve spor tesisleri olan dev bir kompleks yapacak.

Net Holding, 400 milyon doları aşan yatırım konusunda stratejik ortaklık için yabancılarla görüşüyor. Uygun ortağın bulunmasıyla yatırıma da başlanacak.

Net Holding'in 30. kuruluş yıldönümü nedeniyle önceki akşam İstanbul'da düzenlenen gecede konuşan İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Haluk Elver, projenin hedef kitlesinin Avrupa'daki 3'üncü yaş grubu adı verilen turistlerle Türkiye'deki gelir düzeyi yüksek kişiler olduğunu söyledi. 9 yılda proje hazırladıklarını ve gerekli izinleri aldıklarını belirten Elver, "Burada 760 bin metrekare inşaat yapılabilir bir alan var. Arazinin toplamı 4 milyon 100 bin metrekare. Yaklaşık maliyeti 400 milyon dolar. Burada 5 bin konut ünitesi, alışveriş merkezi, spor tesisleri ve 4 otel olacak. Ayrıca 18 delikli bir golf alanı kuracağız. Şu anda birçok İngiliz, İskandinav ve Hollandalı yatırım şirketiyle görüşüyoruz" dedi.

Net Holding, turizmde KKTC'de de büyüme planları yapıyor. KKTC'de üç otelleri olduğunu belirten Net Holding Turizm Grup Başkanı Reha Arar, "3 büyük tesis daha kuracağız. Öncelikli olarak Magosa'ya 400 yataklı bir tesis yapacağız" dedi.

30'uncu yılını kutladı
30'uncu yıl kokteylinde konuşan Net Holding Yönetim Kurulu Başkanı Besim Tibuk ise, krizlerin şirketleri sağlıklı hale getirdiğini ve krizlerden ders almak gerektiğini söyledi. Türkiye'deki çöküntünün tamamının iktidarın beceriksizliğinden kaynaklandığını savunan Tibuk, "Tekstilciler Başbakan ile görüşüyor. Peki turizmciler ne yapacak?” diye konuştu.

Net Holding Genel Koordinatörü Ceyhun Yağlıcıoğlu da, grubun borçlarını yeniden yapılandırmış olarak Türkiye ekonomisinin emrinde olmasından büyük mutluluk duyduğunu kaydetti. Grup borçlarının ilk ödemesinin vadesinden 1 ay önce yapıldığını belirten Yağlıcıoğlu, “2006 hedefleri arasında uluslararası kuruluşlar ile yeni yatırım projelerine imza atmak, Merit International Otel zincirini yurtiçinde ve yurtdışında daha verimli hale getirerek sayılarını artırmak ve 2006'da İMKB'de işlem görecek şirketler içine halen halka açık olan Merit Turizm şirketini de eklemek alıyor” dedi.