GYODER ‘Anadolu Buluşmaları’nın İkincisini Konya’da GerçekleştirdiGayrimenkul sektörünün çatı örgütü GYODER (Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği)’in, Konya Ticaret Odası (KTO) işbirliği ile 7 Mart 2019 tarihinde düzenlediği ‘Anadolu Buluşmaları-Konya’ toplantısına, KTO Yönetim Kurulu Üyeleri ve gayrimenkul sektörü temsilcileri katıldı. Konya Ticaret Odası’nda gerçekleştirilen toplantıda konuşan GYODER Başkanı Doç. Dr. Feyzullah Yetgin, “GYODER Anadolu Buluşmaları’nda Mardin’in ardından ikinci şehir olarak Konya’yı seçmemizde, kentin tarihi geçmişi ve ekonomik gelişimi önemli rol oynadı. Konya’nın geçen yıl konut satışında altıncı sırada olması dikkat çekici bir gelişme ve bunu çok iyi değerlendirmek lazım” dedi.

Reklam Goruntulenme Bolumu

“Refah ve güvenliğimiz için şehir planlaması gerekli”
Türkiye’de artık şehir planlamasının bilimsel ve teknik anlamda olması gerektiği gibi yapılması ve uygulanmasının kaçınılmaz olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Feyzullah Yetgin, şunları söyledi: “Günümüzde her şey insanın refahı, güvenliği ve rahatı için. Bu nedenle şehir planlamasının gerekliliğinin özellikle altını çiziyorum. İkinci konu istatistik, yani ölçemediğimizi yönetemeyiz. Ölçeceksiniz ve ölçüleri de bu planlama misyonuyla beraber uygulayacaksınız. Sosyoekonomik, siyasi, her ne gerekçe olursa olsun idealize edilen Türkiye için bu kriterleri hayata geçirmeliyiz. (...)Tabii Türkiye sadece İstanbul’dan müteşekkil değil, onun için Anadolu’ya çıktık. GYODER olarak, gayrimenkul alanında önemli bir yol kateden Konya’ya yönelik gerçekleştirdiğimiz bu özel toplantıdan çıkan sonuçların takipçisi olacağız."

Feyzullah Yetgin

(...)Yabancıya satış konusuna da değinen Doç. Dr. Feyzullah Yetgin, “Geçen yıl yabancı yatırımcılara 40 bine yakın konut sattık, 6 milyar dolarlık bir ciro gerçekleştirdik. Bu yıl 10 milyar dolarlık satış hedefimiz var. Bu kapsamda, Almanya’da düzenlediği ‘Evim Türkiye’ fuarına katıldık. Yaklaşık 6 bin gurbetçimiz bu fuarı gezdi, alımlar yaptı, yazın memlekete geldiklerinde yatırım yapacaklarını söyledi. El birliğiyle, aktif bir şekilde yurt dışındaki fuarlara katılmaya devam edeceğiz. Sırada Fransa’daki MIPIM Fuarı var. MIPIM satışa yönelik değil ama yatırımcı ve muhtemel iş birlikleri açısından çok önemli uluslararası bir platform” şeklinde konuştu.

“Temennimiz ortak hareketle sıkıntıların üstesinden gelinmesidir”
Toplantının açılış konuşmasını yapan KTO Yönetim Kurulu Üyesi Fahreddin Özkul, inşaat ve gayrimenkul sektörünün istihdama katkıda bulunmaya ve ülke ekonomisine katma değer sağlamaya devam edeceğine inandıklarını belirterek, “Gerek misyon ve vizyonu gerekse kurulduğu günden bu yana sektörün gelişmesine yönelik gerçekleştirdiği programlarla, hem sektörün disipline edilmesi hem gelişimini sağlaması dolayısıyla GYODER’e teşekkür ediyorum. Gayrimenkul sektöründe güncel verilerin masaya yatırılması, hükümetin ekonomik yaklaşımının gayrimenkul sektöründeki etkilerinin ele alınmasının yanı sıra, güncel kanun ve mevzuatların değerlendirilmesinin amaçlandığı bu toplantının, sektörde faaliyet gösteren tüm üyelerimize önemli katkılar sağlayacağına inanıyorum. Temennimiz, sektörün içinde bulunan paydaşlar ve hükümetimizin ortak hareketiyle mevcut sıkıntıların üstesinden gelinmesidir” dedi.

Fahreddin Özkul

(.....)
“Sektörü doğrudan etkileyecek önemli adımlar atıldı”
GYODER’in gayrimenkul sektörünün sesini ilgili bakanlıklara iletmek için çalışmalarını aralıksız sürdürdüğünü belirten GYODER Başkan Yardımcısı Ersun Bayraktaroğlu, şöyle konuştu: “Yeni Ekonomi Programı’nda yer alan Finansal Hizmetler Kurulu’nun, gayrimenkul sektörünü de kapsayacağını ve sektöre yön veren koordine edici bir kurul olarak uzun süredir diğer sektör kuruluşları ile birlikte üzerinde çalıştığımız bir ‘konsey’ fikrini destekleyeceğini umuyoruz.