Hakkımızı Versinler Gidelim

Bilinçsiz ve kontrolsüz sanayileşme sonucu, konutlarla sanayi kuruluşlarının içiçe geçmesi nedeniyle ’Kanser’ vakalarındaki artışla gündeme oturan Kocaeli’nin Gebze ilçesi Dilovası Beldesi’nde boşaltılması istenen Yeni Yıldız Mahallesi ile Fatih Mahallesi’nin halkı bölgeden ayrılmaya hazır.

Buraya yıllar önce tek bir fabrika bile kurulmadan gelip yerleştiklerini, kendilerine ait bir düzenlerinin olduğunu söyleyen mahalle sakinleri, "Hakkımızı versinler. Hepimiz buradan çıkalım. Zaten hepimiz hastayız. Başka çaremiz yok" dediler.

Bazı kuruluşların ard arda izinler alıp 3- 4 kez denizi doldurarak büyük rantlar sağladığını belirten Yıldız mahallesi muhtarı Mustafa Sermet, "Artık biz de burada oturmak istemiyoruz. Sıcak havalarda nefes almak için penceremizi bile açamıyoruz. Her yer kokuyor. Atıklar yediklerimize içtiklerimize karışıyor. Hakkımızı versinler. Hepimiz buradan çıkarız" diye konuştu.

16 yaşında kanser
30 yıldır Dilovası’nda yaşadığını söyleyen ve 16 yaşındaki oğlunun hava kirliliği nedeniyle kanser olduğunu belirten 52 yaşındaki Melek Kuzu, "Bizlerin kazancı belli. Burada oturan hiç kimse sanayicilere karşı gelemiyor. Hakkımızı arayamıyoruz. Eşlerimiz buralardaki fabrikalarda çalışıyor. İşten çıkarılma korkusuyla kimse ses çıkaramıyor. Ama artık burada da yaşamak istemiyoruz. Bize mülkümüzün karşılığını versinler. Gidelim" dedi.