Halk Madene Karşı Ağaçlarını KoruyacakBilecik’in Bozüyük ilçesi Murat köyü mevkiinde işletilen bakır-molidren maden tesisinin kapasite artırımına ve yeni tesisler yapılmasına ilişkin yürütülen çevresel etki değerlendirmesi (ÇED) kapsamında halkın katılım toplantısı (HKT) düzenlenecek.

BirGün’den Gökay Başcan’ın haberine göre; proje kapsamında 36 bin ağacın kesilmesi, günde 500 ton su kullanılması planlanıyor.

2017 yılında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından başvurusu reddedilen şirket, geçtiğimiz kasım ayında Bilecik İl Genel Meclisi’ne projeyi yeniden sundu. AKP ve MHP’li meclis üyelerinin oylarıyla kabul gören projeyi, şirket Bakanlık’a sundu. ÇED süreci başlatan Bakanlık, HKT kararı verdi.

Reklam Goruntulenme Bolumu

Büyük bir çevre tahribatına neden olacak projenin ÇED alanının yarısı yani 112.64 hektarı orman, 27.1 hektarı ise mera arazisi durumunda.

Projeye karşı olduklarını belirten Bilecik Belediye Başkanı Semih Şahin, “Bu proje sadece Muratdere’nin değil, bütün bu havzanın kirlenmesine sebep verecek. Tarım ürünlerinden içme suyuna kadar ilgilendiren bir konu.” diye konuştu.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.