Halk Olmadan ‘Halkın Katılım Toplantısı’ YapıldıKırklareli’nin Pınarhisar ilçesine kalker ocağı yapmak isteyen Limak Holding halkın katılım toplantısını ‘halk’ olmadan yaptı. Projeyi protesto eden bölge halkının toplantıya girmemesi üzerine şirket, kendi çalışanları ve belediyenin çalışanlarıyla toplantı yapmak zorunda kaldı.

BirGün’den Gökay Başcan’ın haberine göre; Milli Savunma Bakanlığı’na tahsis edilmiş Hazine arazisine ‘bedelsiz’ yerleşen firma, kalker ocağı yapmak için 14 Aralık’ta Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na başvurdu. Başvuruyu aynı gün inceleyerek jet hızıyla karar veren Bakanlık, ‘halkın katılım toplantısı’ kararı verdi.

Reklam Goruntulenme Bolumu

Projeye karşı çıkan bölge halkı, toplantının yapılacağı alanda bir araya geldi. Toplantıya girmeyerek projeyi protesto eden yurttaşlar basın açıklaması düzenledi. Basın açıklamasında söz alan Kırklareli CHP Milletvekili Vecdi Gündoğdu, toplantıya sadece şirket elemanlarının ve AKP’li belediyenin çalışanlarının katıldığını belirterek; “Açık işletme yöntemi ile patlatmalı kazıların yapılarak cevher çıkartılması sırasında; su kaynaklarının yok olması, yaşam alanı olan bölgede gürültü, toz, taş ve kaya erozyonu, bitki örtüsü kayıpları yaşanması kaçınılmazdır.” ifadelerini kullandı.

“Temiz suyun alternatifi yoktur” diyen CHP’li Gündoğdu sözlerini şu şekilde sonlandırdı: “İçme suyunun riske edilmesinde kamu yararı yoktur. Proje alanı aynı zamanda arkeolojik kalıntıların bulunduğu bölgedir. Hükümetin rant uğruna, kontrolsüz yıkım ve talan politikalarına her ne pahasına olursa olsun dur diyeceğiz.”

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.