Haluk Güreren: "Trakya Cam Türkiye Pazarının % 75'ini Elinde Tutuyor".Yapı Ankara Fuarlarının en eski katılımcılarından olan Trakya Cam Sanayi A.Ş. 'nin Teknik Hizmetler Müdürü Haluk Güreren ve Teknik Hizmetler Sorumlusu Gül Pekışık YEM-Yayın standında Trakya Cam'ın ürünleriyle ilgili sorularımızı cevaplandırdılar.

Trakya Cam olarak Ankara Fuarı'na kaçıncı katılışınız? Her sene düzenli olarak katılıyor musunuz?

H.G: 1990'dan bu yana 16. katılışımız. Başlangıcından itibaren Ankara Fuarı'na katılıyoruz. Ayrıca İstanbul Fuarı'na da katılıyoruz.

Ankara Fuarı'nda hitap ettiğiniz müşterilerden nasıl geri dönüşler alıyorsunuz? Bu fuarda biraraya geldiğiniz müşteriler hangi özellikleri taşıyor?

H.G: Bizim müşteri portföyümüz değişik gruplardan oluşuyor:

Birinci grup nihai kullanıcılar, yani evindeki camı çerçevesiyle birlikte yenilemek isteyenler ya da yeni bir mesken alırken müteahhitten cam ve çerçeve talep edenler. İkinci grup daha çok büyük inşaat firmaları. Bunun yanında resmi kuruluşlar da var. Bunlar büyük inşaatları ihale ile yaptıran kuruluşlar. Bir de bizim kendi satış teşkilatımız var.

Ankara'da daha çok resmi kurum temsilcileriyle ve Ankara'da yerleşik olan büyük inşaat firmalarıyla temasımız oluyor. Yurtiçinde ve yurtdışında büyük otel, alışveriş merkezi ve havalimanı projeleri yapan firmalarımız var Ankara'da. Bunlar bizi ziyaret ediyorlar. Tabi fuar sonrasında da bu firmalarla ilişkilerimizi sürdürüyoruz. Nihai müşteri grubundaki ziyaretçilerimizle ise standda teknik görüş alışverişinde bulunuyoruz. Bize taleplerini iletiyorlar, biz de elimizden geldiğince onlara teknik bilgi vermeye çalışıyoruz. Daha sonra onları, Ankara'da yerleşik olan patentli ısıcam üreticilerimize yönlendiriyoruz ve ilişkileri onlar vasıtasıyla yürütüyoruz.

Bu fuarda öne çıkardığınız ürünleriniz var mı? En çok hangi ürünler üzerinde duruyorsunuz?

H.G: Bizim bir iki fuardır öne çıkardığımız ürünler, daha çok nitelikli kaplamalı cam ile imal edilmiş olan Isıcam. Bu, Isıcam-S ve Isıcam-Konfor olarak ikiye ayrılıyor. Isıcam-S özellikle Ankara için önerdiğimiz bir ürün. Kışın ısı kayıplarını normal Isıcam'a göre %30, tek cama göre de %70 oranında azaltıyor. Böylece enerji tasarrufu sağlayan bir ürün. Özellikle son yıllarda kamu kuruluşlarının ihale şartnamelerinde tasarruflu cam kullanımı yer alamaya başladı. Ülkemiz için de enerji tasarrufu çok önemli bir konu biliyorsunuz. Bu ürün, cam olarak bu konuya çok iyi hizmet ediyor.

Isıcam-Konfor ise Marmara, Ege ve Akdeniz gibi daha ılıman bölgeler için tavsiye ettiğimiz, kışın ısı tasarrufu sağlarken, yazın etkili bir güneş kontrolü sağlayan bir ürün. Yani kışın yakıt giderlerinden, yazın da klima giderlerinden tasarruf sağlıyor. Özellikle bu ürünlerimizi tüm fuarlarda ön planda tutuyoruz. Isıcam adı altında, gelecek zamanda, yine aynı grup içinde fakat daha performanslı ürünlerimiz yer alacak. Bunun yanında muhtelif güneş kontrolü ürünlerimiz de var.

G. P: Ayrıca dekorasyonda kulanılan buzlu cam ve cam tuğla, güvenlik için kullanılan temperli cam, lamine camlar ve gürültüyü önlemek için özel olarak geliştirilmiş akustik lamine camlar var. Bunları özellikle sergilemeye çalışıyoruz.

H.G: Özellikle bu akustik lamine cam ürünümüz, son birkaç yılda geliştirilen bir ürün. Tek camdan çift cama-ısıcama geçildiğinde ciddi bir ses yalıtımı elde ediyorsunuz. Ama ısıcamın camlarından bir tanesini lamine cam olarak kullandığınızda bir miktar daha ses yalıtımı gerçekleşiyor. Bu lamine cam, özel bir teknikle üretilen akustik lamine olursa ses yalıtımı yaklaşık 40-42 desibele kadar ulaşabiliyor.

Güvenlik camları, özellikle son yıllarda terör faaliyetlerinden sonra ön plana çıktı. Dünya literatüründe güvenlik camı olarak, daha doğrusu bombaya dayanıklı cam olarak PVB içeren lamine camlar önerilir. Bunun, bombanın şiddetine veya patlama yerine uzaklığa göre PVB kalınlığı değişmektedir. Bunlar 1.52 mm.'den 3.04 mm.'ye kadar artan kalınlıklarda PVB içeren lamine camlardır. Tabi sadece camın dayanıklı olması yetmiyor, çerçevenin ve camın çerçeveye bağlantısının, çerçevenin ana yapıya bağlantısının ve ana yapının da kendi başına dayanıklı olarak üretilmesi gerekiyor. Kurşun geçirmez camları da yıllardır üretiyoruz ve giderek de- hiç hoş olmayan bir durum olsa da- talep artıyor. Temperli camlar ülkemizde ve dünyada gitgide artarak kullanılıyor. Emniyet camı özelliğinde darbeye dayanıklı olarak bilinen temperli cam kırıldığında da çok küçük yuvarlak parçalara ayrıldığı için çarpan kişiye zarar vermeme özelliğine sahip. Bugün pek çok batı ülkesindeki yönetmeliklerde özellikle kapılarda ve yere kadar olan camlamalarda, duvarlarda veya dış cephelerde temperli cam kullanma zorunluluğu getiriliyor. Türkiye'de de bu talep giderek artıyor. Yakın gelecekte de yönetmeliklerde bu tür zorunlulukların yer alacağının düşünüyoruz. Ayrıca bombaya dayanıklı lamine camlar da daha ince PVB'ler kullanılarak emniyet camı olarak da kullanılabilir. Örneğin cama çarpan bir kişi camın kırılmasına yol açsa da cam dağılmadığı için kimseye zarar vermiyor ek olarak bir taraftan diğer tarafa geçişi de önlemiş oluyor.

G.P: Buzlu cam ve cam tuğla gibi dekoratif ürünlerimiz de oldukça fazla talep görüyor. Güneş konfor camlarımız da mevcut. Reflektif olanlar güneşi ya hiç geçirmiyor ya da az geçirerek rengi ön plana çıkarıyor. Ancak reflektif camlardan da giderek uzaklaşılarak farklı arayışlar doğuyor. Bu durumda ısıcam-konfor devreye giriyor. Renkli camların üzerine ısıcam-konfor kaplanarak farklı sonuçlar elde edilebiliyor.

Trakya Cam'ın Türkiye cam pazarındaki payı nedir? Ayrıca ihracatınızla ilgili bilgi verebilir misiniz?

H.G: Türkiye'deki, düz cam ve bu düz camdan elde edilen Isıcam, lamine cam ve temperli cam gibi ürünlerde Trakya Cam toplam pazarın %75'ini elinde tutuyor. Dünyada ise hemen hemen tüm ülkelere ihracatımız var. Ama ağırlıklı olarak bölge ülkeleri, Rusya, Balkanlar, Ortadoğu, Kuzey Afrika, Avrupa ülkelerine ihracatımız var.
Hangi ürünler ihraç ediliyor?

H.G: Ağırlıklı olarak düz cam, lamine cam, ayna. Ayrıca işlenmiş cam olarak hem Trakya Cam'ın hem de firmamızın üretici bayilerinin ürettiği temperli cam ürünleri Avrupa ülkelerinde ciddi miktarda talep görüyor. Bu temperli camlar inşaat sektöründen çok beyaz eşya sektöründe kullanılıyor.

Şu ana kadar önemli miktarlarda Isıcam satışımız olmadı ama bu konuda büyük projelerimiz var. Çok özel projelere yönelik satışlar yaptık. Bir takım askeri üslere bombaya dayanıklı cam satışımız oldu. Bunlar özel olarak üretilmiş yüksek performanslı camlar.

Bombaya dayanıklı camlara Türkiye'den talep oldu mu?

H.G: Türkiye'deki talepler özellikle yabancı firmalardan geliyor. Konsolosluklar ve bazı derneklerden de talep geliyor. Ancak Türkiye'de bazı yanlış görüşler var. Bombaya dayanıklılık sadece camla olmuyor. Daha önce de bahsettiğimiz gibi camın bağlantısı, çerçeve ve yapı, bombaya dayanıklılık konusunda çok önemli. Bir takım film uygulamaları kullanılıyor. Ancak bu gibi uygulamalar temel olarak güvenlik sağlamıyor ancak lamine camın performansının destekleyici yönde katkı sağlıyor. Esas olan 1,52 ve daha kalın olmak üzere PVB içeren lamine cam kullanımı. Yurtiçindeki yerli kurum, kuruluş veya kişilerden pek fazla talep gelmedi. Bizim büyük orandaki projelerimiz genellikle yurtdışı taleplere yönelik. ABD ordusunun bu konuda katı şartnameleri var. Özellikle Ortadoğu'daki üslerde kullanılmak üzere projeler ürettik.

Peki YEM'in Yapı Kataloğu ve e-Katalog'da da yer alıyorsunuz. Yayınlar ve Fuarlar haricinde Trakya Cam'ı tanıtmak için başka ne gibi araçlar kullanıyorsunuz.

H.G: Değişik araçları kullanmaya gayret gösteriyoruz. Broşür, katalog gibi basılı malzemeleri kullanıyoruz ancak özellikle özen gösterdiğmiz bir konu, sektörel veya bilimsel her türlü toplantıda birebir sunum yapmak. Ayrıca belli dönemlerde özel gruplar kurarak, projelerimizi nihai müşteriye doğrudan aktarıyoruz. Bunların arasında inşaat firmaları, mimarlar, mimarlık büroları, kamu kuruluşları, TOKİ, KİPTAŞ, GYO, bakanlıklar bulunuyor. Bu tür toplantılarda sözlü ve yazılı olarak her türlü bilgi aktarımında bulunuyoruz. Yenilenen WEB sayfamızda ürünlerimizle ilgili her türlü bilgiyi bulmak mümkün.

G.P: Ürünlerimize yönelik CD'lerimiz olacak, şu anda hazırlık aşamasında. Bunlarda tüm ürün gruplarıyla ilgili olarak kullanım bilgileri ve diğer teknik bilgiler yer alacak.

Bu seneki fuarda ilgiden memnun musunuz? Beklediğiniz ilgiyi gördüğünüzü düşünüyor musunuz?

H.G: Şu an için herşeyden oldukça memnunuz. Ankara'daki önceki Yapı fuarları gibi aynı tempoda gidiyor. Tabi haftasonu daha yüksek bir katılım bekliyoruz. Bu sene özellikle resmi kurumlardan daha fazla ilgi var.

Diğer bir konu da, ürünlerimizde 1 Eylül itibariyle "CE" damgasının olacak olması. Avrupa Birliği standartlarındaki ürünlerimiz yurtiçi ve yurtdışında satışta olacak. Bu sevindirici bir haber. 1 Ocak 2007 tarihinden itibaren bütün sektörlerde CE damgalı üretim yapılması gerekecek. Firmamız bu tarihten dört ay önce ürünlerine bu standardı getirmiş bulunuyor. Türkiye için önemli olan bu konuda öncülük ettik. Umarız diğer firmalarımız da bu damgayı kısa sürede taşır ve Türk ürünlerinin kalitesi bir kez daha belgelenmiş olur.Röportaj: Sena Özfiliz
Fotoğraflar: Tufan Sağnak