Hasankeyfliler'den TOKİ'ye Fiyat TepkisiHasankeyf ilçesinde evleri Ilısu Baraj Gölü altında kalacak olan ilçe sakinleri için inşa edilen Yeni Hasankeyf’teki konutların fiyatları pahalı bulundu. Yöre halkı için TOKİ tarafından yaptırılan Yeni Hasankeyf’teki 3+1 şeklindeki örnek evlerin fiyatı 171 bin olarak açıklandı. Hasankeyf sakinleri ise açıklanan fiyatları çok yüksek buluyor.

Belediye Başkanı Abdulvahap Kusen, Yeni Hasankeyf’te yapılan 3+1 evlerin ilçe halkının tercih ettiği ev tipi olduğunu söyledi. Yeni Konut fiyatlarının yaklaşık 171 bin lira olarak açıklandığını ifade eden Kusen, ancak fiyatın çok yüksek olduğunu belirtti. Kusen, 5 yıl ödemesiz, 15 yıllık süre içinde sıfır faizle ödeme yapılacağını ancak Hasankeyf’te yaşayanların yüzde 5’inin dahi bu parayı ödeyemeyeceğini vurguladı.

Vatandaştan fiyatlara tepki

Hasankeyf Kültür Derneği Başkanı Ahmet Akdeniz ise fiyatlara tepki göstererek, “Bu güzel evlere bu kadar pahalıya mal olması son derece üzüntü vericidir. Burası ne Kanarya Adaları, ne İstanbul Boğazı. Burası Hasankeyf. Burası bu kadar kıymetli ise biz de kamulaştırılan evlerimizin karşılığını istiyoruz” dedi. Hasankeyf halkının yüksek fiyat karşısında hayal kırıklığına uğradığını ifade eden Akdeniz, bu durumda hayal ettikleri evlere kavuşamayacaklarını söyledi.

Akdeniz, fiyatın makul bir seviyeye çekilmesini istediklerini belirterek, şunları kaydetti: “"Mağdur olmak istemiyoruz. 1954’ten beri zaten biz mağduruz. Bu şartlarda kimsenin gelip evlerimizin kamulaştırılmasını ve hak sahipliğini yapmasın. Ne Hasankeyf’i yapsınlar ne biz buradan çıkacağız, sular altında kalalım. Yeni yerleşim birimindeki Ev Fiyatları 171 bin lira. Bu son derece yüksek bir fiyat. Şu ana kadar hiç bir tepki göstermeyen Hasankeyf halkı olarak bundan sonra tepkimizi ortaya koyacağız. Sorunumuzu dile getireceğiz. Bu sorunun çözülmesi için özellikle sayın başbakanımızdan ricamız var".”

İlçe esnafından Ömer Güzel, açıklanan fiyatın kendileri için sürpriz olduğunu belirterek, belirlenen fiyatla İstanbul’da da ortalama bir ev alınabileceğini dile getirdi.