Hayalet Şehirler: İnsanların Terk Ettiği 6 Yerleşimİnsanlık yerleşik hayata geçtiğinden beri çok sayıda köy ve kent kurdu. Kimisi günümüze kadar insanların yaşadığı yerler olarak kalmayı başarırken bazılarıysa insanlar tarafından terk edildi. Kimisi binlerce yıllık tarihe sahip hayalet şehirler, günümüzde fotoğraf tutkunlarının ve film setlerinin popüler mekanı oluyor. Milliyet gazetesinde yer alan haberde bu hayalet şehirlerden birisi Türkiye'de.

Wittenoom, Avustralya1946'da Avustralya'nın kuzeyinde kurulan Wittenoom'un inşa edilme amacı bölgedeki madende çalışacak olanların barınmasıydı. Ancak kent 1950'li yıllarda tahminlerin ötesinde bir büyüme kaydetti. İlerleyen zamanlarda maden kaynaklarının tükenmesiyle birlikte kent nüfusu hızla azalmaya başladı ve bugün bir hayalet şehre dönüştü.

Craco, İtalya

Tarihi 11. yüzyıla kadar uzanan Craco, tipik bir Ortaçağ İtalyan kenti. 1960'lı yıllara kadar yaklaşık iki bin hanenin bulunduğu Craco, bu dönemde yaşanan siyasi karışıklıklar sonucu boşaltılmıştı. Bugün kimsenin yaşamadığı Craco, yine de turistlerin akınına uğramaya devam ediyor. Bunda James Bond serisi Quantum of Solace ve Hz. İsa'nın Çilesi filmlerinin Craco'da çekilmesinin de payı büyük.

Tianducheng, Çin