HES Bitti, Dava Yeni Başladı10 yıldır süren, Artvin’in Şavşat ilçesinde Mansurat Deresi üzerinde kurulan Hidroelektrik Santrali (HES) davasında, Danıştay İdari Dava Daireler Kurulu (DİDDK), mücadele edenlerin lehine karar verdi.

BirGün’de yer alan habere göre; 10 yıl önce açılan davayı Rize İdare Mahkemesi, davanın geç açılması nedeniyle süre aşımından reddetti. Dava Danıştay’a gitti. Danıştay davayı köylüler lehine bozarak yeniden görülmesi yönünde karar verdi. Rize İdare Mahkemesi eski kararında direnince bu sefer dava DİDDK’e gitti. Yaklaşık bir yıl önce DİDDK, mahkeme kararını köylüler lehine bozdu.

 

Reklam Goruntulenme Bolumu

 

Dava süreci devam ederken HES inşaatı sürdü ve doğaya geri dönülmez zararlar verdi. Şavşat Deresini kuruttu. Davanın Avukatı Halis Yıldırım yaptığı açıklamada “10 yıldır hukuki mücadeleyi sürdürüyoruz. Hukuki süreç bitmeden 2M Enerji, HES’i yaparak üretime geçti. Biz bu karara seviniyoruz ve önemli buluyoruz. Ama geç gelen adalet süreçleri doğanın talan edilmesini maalesef engellemiyor. Biz her koşulda hukuki mücadelemizi sürdürerek Şavşat çayının yatağında akması için uğraşacağız.” dedi.

Yıldırım, aynı zamanda dava sürecinin hukuksal garabet açısından önemli bir örnek olduğunu da belirtti.

Şavşat Dernekleri Federasyonu da açıklamasında karara sevindiklerini ve doğa talanlarına karşı Şavşat halkının mücadelesinin yanında olacaklarını belirtti.