HES'te Hoyratça Tavra Taviz YokFoto: Enerji Bakanı Taner Yıldız (solda) Dünya Enerji Konseyi Genel Sekreteri Chirtoph Frei ile bir araya geldi.

Enerji Bakanı Taner Yıldız müteahhitlerin ve bir kısım özel sektörün hidroelektrik santrallarda hoyratça davranışlarını tasvip etmelerinin mümkün olmadığına dikkat çekerek “Enerji Bakanlığı olarak ekolojik dengeyi, çevre şartlarını bir tarafa bırakmıyoruz. Elektrik üretiminde yerli kaynakları arttırmazsak kusura bakmayın ithalatın oranı artar” dedi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu, enerjide dışa bağımlılığı azaltacak ve enerjide faturaları aşağı çekecek Yerli ve Yenilenebilir Enerji Kaynakları (YEK) Kanun Tasarısı’nın aylardır çıkarılamaması tartışmasına sahne oldu. Muhalefet partisinin komisyon üyelerinin “Bu yasa neden geçmiyor, Dış güçlerin mi etkisi var?” soruları karşısında terleyen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, “Eğer fiyatlarla alakalı ciddi bir yükseklik beklentisi varsa, kimse kusura bakmasın bunu yapmayacağız. Düzenleme bu yıl içinde çıkarılacak” dedi.

Nükleerde Fransa devrede

Yıldız, Sinop’a inşa edilmesi planlanan santral için de Güney Kore’yle yaşanan anlaşmazlığın ardından, yeni talepler ve alternatifler bulunduğunu söyledi. Yıldız, nükleer santral yapımının sadece elektrik enerjisi olarak görülmemesini de istedi. Yıldız, Dünya Enerji Konseyi Genel Sekreteri Chirtoph Frei ile görüşmesinin ardından da nükleer santral için gelecek hafta Japon heyetiyle görüşmelerin başlayacağını, Fransa’nın da görüşme talebinde bulunduğunu açıkladı. Yıldız, Rus parlamentosunun alt kanadı olan Duma’nın Mersin’deki Akkuyu Nükleer Santralı’nın inşaatını onayladığını anımsatarak, konunun genel kurulda nihai olarak görüşülüp, sonra Kremlin’e onaya gönderileceğini ifade etti.