Hilti'nin Desteklediği Venezüella Teresa Carreño Gençlik Orkestrası Türkiye'de36 yıldır devlet ve destekçilerin bağışlarıyla yaşatılan El Sistema, Venezüella’da neredeyse tamamı yoksul mahallelerden (Barrio) 400 binin üzerinde çocuk ve genci müzikle buluşturan, onları yoksulluğun ve suçun dünyasından koparıp hayatlarını müzikle kazanan sağlıklı bireyler haline getirme iddiasını taşıyan bir sosyal sistem. Hilti Vakfı tarafından sunulan 2014 Avrupa Turu; Teresa Carreño Gençlik Orkestrası’nı İsveç, Almanya, Portekiz, Fransa ve Birleşik Krallık’ın ardından turun son durağı olan Türkiye'ye taşıyor.  Orkestranın müzik aletlerinin sponsoru olan Hilti, Avrupa Turu’nda orkestranın uluslararası seyahat, enstrümanların taşınması gibi genel masraflarını da karşılıyor. Hilti Vakfı, El Sistema'nın içinde doğan ilk profesyonel orkestra olan Simon Bolivar, Venezüella Senfoni Orkestrası ve Teresa Carreño Gençlik Orkestrası’na yüksek kaliteli enstrümanlar ve diğer alanlarda da destek sağlıyor.

Klasik müzik adına gerçekleştirilen en önemli proje

Başarılı bir ekonomist olmasının yanısıra iyi bir müzik insanı olan José Antonio Abreu tarafından 1975 yılında başlatılan El Sistema, şu an dünyada klasik müzik adına gerçekleştirilen en önemli proje olarak kabul ediliyor. Abreu tarafından kurulduğunda 12 çocuktan oluşan bu orkestra, bugün dünyanın en iyi ilk beş gençlik orkestrası arasında gösteriliyor. El Sistema ile Venezüella’nın dört bir yanına yayılmış 286 merkezde, büyük çoğunluğu yoksulluk sınırının altında yaşayan 400 binin üzerinde çocuk müzik eğitimi alıyor ve kuruluşundan bugüne 2 milyondan fazla çocuk bu sistemden faydalanmış durumda. Çocuklar her gün öğleden sonra, üç-dört saatlerini derslere ayırıyor. İlk öğretmenleri, El Sistema’nın daha eski öğrencileri olan ağabeyleri ve ablaları oluyor. İlk önce çocuk korolarında yer alan müzisyenler, zaman ilerledikçe gençlik orkestralarının bir parçası haline geliyor.

Reklam Goruntulenme Bolumu


El Sistema içinde yetişen ve konserleriyle büyük beğeni toplayan Teresa Carreño Gençlik Orkestrası ise bugüne kadar Claudio Abbado, Simon Rattle, Gustavo Dudamel, Krzysztof Penderecki, Plácido Domingo, Yo-Yo Ma, Juan Diego Florez ve Itzhak Perlman gibi önemli şefleri ve solistleriyle konserler verdi, Bonn Beethoven ve Salzburg festivallerinin yanı sıra Viyana Konzerthaus, Berlin Filarmoni Salonu, Amsterdam Concertgebouw'da yer aldı. Hilti Vakfı ve El Sistema’ya desteği

Hilti Vakfı (The Hilti Foundation), Hilti Grup’un dünya çapında tek hissedarı olan Martin Hilti Aile Vakfı (Martin Hilti Family Trust) tarafından 1996 yılında kuruldu. Vakfın finansmanı, Hilti Grup ve Martin Hilti Aile Vakfı tarafından karşılanıyor.

Hilti Vakfı, “Daha iyi bir gelecek yaratıyoruz“ yönetim ilkesi altında toplumsal gelişim, eğitim ve öğretim, sanat ve kültür alanındaki faaliyet ve projeleri destekliyor. Hilti Vakfı’nın destek verdiği birçok proje içinde en önemlilerinden biri, Venezüella’da gençleri müzikle kucaklayan, yoksulluğun ve suçun dünyasından uzaklaştırarak onları üreten bireyler haline getiren El Sistema. Sistemin orijinal adı, ‘Fundación del Estado para el Sistema Nacional de las Orquestas Juveniles e Infantiles de Venezuela’, yani Türkçesi ile Devlet Genç ve Çocuk Orkestraları Sistemi Vakfı. Hilti Vakfı, El Sistema’da yetişmiş en yetkin müzisyenlerin bir araya geldiği, dünyaca ünlü şef Gustavo Dudamel yönetimindeki Venezüella Simon Bolivar Gençlik Orkestrası’na, Venezüella Senfoni Orkestrası’na ve Teresa Carreño Gençlik Orkestrası’na yüksek kaliteli enstrümanlar ve diğer alanlarda destek sağlıyor.

Reklam Goruntulenme Bolumu


Hilti Vakfı, El Sistema’yı 2008 yılından bu yana destekliyor. Dünya çapında üne kavuşmuş bu orkestralara olan adanmışlık, hem sosyal ve kültürel yönü hem de eğitime odaklanmasıyla Hilti Vakfı’nın amaçlarını çok iyi yansıtıyor. Kötü koşullar altında yetişen gençler, tek başlarına yoksulluk döngüsünü kırabiliyor ve o çevreden uzaklaşabiliyorlar. Bu gençler orkestranın bir parçası olabilmek için bağlılık, disiplin duygusu ile hareket ediyorlar ve çok çalışmaya hevesliler. Kendi çevrelerini ve kendilerini geliştirmek için bu orkestra onlara mükemmel bir fırsat sunuyor.

El Sistema, günümüzde ikinci jenerasyon gençlik orkestralarını yetiştiriyor. Bunun en iyi örneği Teresa Carreño Gençlik Orkestrası. Hilti Vakfı, bundan 4 yıl önce topluluğun çıktığı ilk Avrupa turnesinde destekçisiydi. Bu turne, orkestranın Venezüella dışına ilk çıkışıydı. Birçok Hilti müşterisi ve çalışanı, orkestranın heyecanını, Almanya Bonn’da gerçekleştirdikleri ilk konserlerinde onlarla paylaşma imkânı buldu. Daha sonra orkestra üyeleri ve orkestranın o zaman 26 yaşında olan şefi Christian Vasquez ile tanıştılar. Gençlerin müzikal performansları, müziğin toplumda yarattığı pozitif değişikliği kanıtlar nitelikteydi. Ve bu yüzden Hilti Vakfı, El Sistema’ya olan desteğini sürdürmeye karar verdi. Hilti Vakfı, bu sözünü daha da genişleterek, aynı sorunlarla karşılaşılan başka ülkelerde de bu sistemin uygulanması için çalışacak.