Hobi Bahçelerine Bir Gecede Kondurulan Yapılar YıkılıyorTarım ve Orman Bakanlığının tarım arazilerini korumak amacıyla hayata geçirdiği sıkı denetim uygulamaları başladı. İstanbul'da Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ekipleri tarım arazileri üzerine gizli gizli yapılan prefabrik veya betonarme yapıları tespit etti. Yasalara göre tarım arazilerine hobi bahçeleri adı altında bile olsa konut yapılamayacağını belirten bakanlık, belediyelere yıkım emirleri gönderdi.

DHA’da yer alan habere göre; İstanbul’da en çok Silivri ve Çatalca’da tarım arazisi bulunuyor. Bölgede bir yılı aşkın süre önce el değiştiren ve üzerine konut yapılan araziler, İstanbul Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nün çalışmalarıyla tek tek tespit ediliyor. Söz konusu arazilerde bulunan konutlar imar izni olmadığı için kaçak sayılıyor ve yıkılıyor. Arsaların büyük bir çoğunluğu ise “hobi bahçesi” yapmak amacıyla alınıyor ancak üstüne prefabrik veya betonarme konut inşa ediliyor. Tespit edilen kaçak yapıların yıkım işlemleri belediye ekipleri tarafından yapılıyor.

Reklam Goruntulenme Bolumu

Bakan Pakdemirli Uyarmıştı
Hobi bahçesi üzerine kurulan baraka türü de olsa tüm yapılar için ruhsat şartı bulunuyor. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli geçen hafta konuyla ilgili vatandaşları uyaran bir açıklamada bulunmuştu. Pakdemirli, “Arada bulunan aracıların kazanması için tarım arazilerimizin çöl haline gelmesine izin vermeyeceğiz. Suyun istenildiği gibi bilinçsiz şekilde kullanılmasına izin vermeyeceğiz. İnsanların tarıma olan ilgilerinin kullanılıp sömürülmesine imkan tanımayacağız. Noter aracılığı ile hobi bahçesi arazisi satın alan vatandaşlarımızı uyarıyorum; bu arazilerde hiçbir zaman hissedar olamayacaksınız ve tasarruf hakkınız bulunmayacak. Satın aldığınız taşınmazlar yıkılabilir." sözler ile konuya dikkat çekmişti.

Çatalca ve Silivri’de kaçak nitelikte birçok konutun yıkımı yapıldı bile. Bu anlamda en dikkat çekici yıkım ise geçen hafta gerçekleşti. Silivri Sayalar Köyü’nde ise 37 hektarlık orman arazisi içindeki 21 dönümlük araziyi çeviren bir kişi, yolu bile olmayan bu yere 2 katlı bir bina inşa etti. Yetmedi bir de arazinin etrafını çitlerle çevirdiler. Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ekipleri tarafından tespit edilen kaçak yapı belediye ekipleri tarafından yıkıldı. Öte yandan Tarım İl Müdürlüğü söz konusu kaçak yapılara ağır para cezaları da kesiyor.