İç Mekan Havasını Temizleyen Halı: Desso AirMaster ®Desso AirMaster sert zeminlere göre 10 kat, kaliteli diğer standart halılara göre 4 kat daha etkilidir. PM (Particulate Matter) yani küçük boyutta olan tehlikeli partikülleri, herhangi bir kimyasal kullanmadan, tamamen mekanik bir şekilde, yakalamak ve tutmak üzere tasarlandı.

Desso AirMaster, özellikle kalitesiz kapalı mekan havasından dolayı en çok riskte olan ve dünyada sayılarının 300 milyona ulaştığı tahmin edilen astım hastalarını sevindirecek bir ürün. İlerleyen astım için en önemli risk faktörü, genetik yatkınlık ve çevrede alerjik reaksiyona yol açabilecek veya solunum yollarını tahriş edebilecek madde ve partiküllere hava yoluyla maruz kalmaktır. Astım için Global İnisiyatif (GINA) büyük nüfusundan dolayı, gelecekte Türkiye’de astımlı insan sayısında büyük bir artışın muhtemel olduğunu söylüyor.

Desso AirMaster, zararlı PM’leri yakaladığı için bu partiküllerin yaygınlığını azaltarak iç hava kalitesini diğer zemin ürünlerine göre çok daha iyileştirir. Havadaki zararlı PM’leri tutarak solunum, kalp sağlığı, bulaşıcı hastalıklar gibi sağlık sorunlarını azaltır. Kapalı mekan hava kalitesini önemli derecede arttırmayı garanti eder ve böylece sağlıkla ilişkili riskleri ciddi ölçüde azaltır.

Bağımsız testler, AirMaster’ın elektrikli süpürgeyle temizlenmesinde standart halıyla kıyaslandığında yakalanan ve süpürgeye aktarılabilen toz oranının %80 daha fazla olduğunu gösterdi. Bu özellik Standart halıların toz anlamında doyuma ulaştığı noktada Airmaster’ın çok daha uzun süre özelliklerini sorunsuz bir şekilde devam ettirebilmesi anlamına gelir.   

AirMaster büyük miktarda insan trafiğine ve yoğun tozlu ortama sahip hastane, okul ve ofis gibi mekanlarda toz partikülleri toplama özelliği sayesinde bulaşıcı mikropların dolaşımını da engeller.

Konfor, akustik performans, ses yalıtımı, kolay temizlenme ve kaymama gibi pek çok özelliği Airmaster'ın diğer avantajlarıdır. 

C2C Sertifikalı ve Desso‘nun geri alma sistemi ile tamamen uyumlu Airmaster, kullanım ömrü tamamlanıp ham maddelerine ayrıştırılmasından sonra yeniden dönüştürülmüş ham maddeler sayesinde tekrar üretilebilir. Bu geri dönüşüm, bir basamak aşağı düşmeyen, tüm süreci kendi üretim ve sürdürülebilirlik zinciri içerisinde tutan geri dönüşüm çeşididir. Bu konuda da tüm sektörler baz alındığında Dünya’nın en sürdürülebilir üreticilerinden bir olan Desso, AirMaster ile bağımsız Alman Test Kurumu GUI’den de Altın logo sertifikası aldı.

Airmaster 50 cm x 50 cm ölçülerinde karo olarak üretildiği için paketlenmesi ve taşınması çok kolaydır. Rulo halılara göre yaklaşık % 10 oranında daha az fire vermektedir. Son kullanıcının ileride oluşabilecek adres değişikliğinde mevcut halıları yeni adresine taşıması ve tekrar uygulaması mümkündür.


Sertifikalar

• CRI Green Label Plus – GUT- GUI Altın –ISO 9001-C2C-CE14041

Halıda alınabilecek tüm EN-ISO sertifikaları

• Leed Breeam vb... Yeşil bina sertifikasyonlarında alınabilecek en yüksek puanlar Desso halıları ile alınabilmektedir.
• EN 985 A (2001) – ISO/TR 4918 (1990): Castor Chair Test (Tekerlekli Sandalye Testi)
• ISO 10965(1998) + corr 1 (1999) DIN 54345 – 6 (1992): Electrical Resistance of Floorcoverings Test (Döşemelerin elektriksel direnci )
• DIN 52 612 part 1 (1979) in accordance with ISO 8302 (1991): Determination of Applicability with
• Floorheating Test (Yerden ısıtma ile uygulanabilirlik testi)
• EN 1307 (2005) standardına uygunluk testi
• ISO 140-8 : 1998- 03 : Impact Sound Insulation Test (Darbeli ses yalıtımı)
• DIN EN ISO 354: 2003-12: Sound Absorption Test ( Ses Emme Testi)