İcraya Çıkan Araç ve Gayrimenkullerin Sayısı ArttıTürkiye'de icraya çıkan araç ve gayrimenkullerin sayısı artarken, geçtiğimiz yıllarda ağırlıklı olarak icraya çıkan araçların yerini lüks otomobiller, villalar, yalılar, 5 yıldızlı oteller, büyük fabrikalar ve iş makineleri gibi yüksek fiyatlı mülklerin aldığı bildirildi.

icrafirsatlari.com'un kurucusu Tuğçe Ertürk, Türkiye'de yılda yaklaşık 120 bin araç, menkul ve gayrimenkul ihalesi yapıldığını, araç ve daire satışlarının ağırlık kazandığını, her geçen yıl bu oranın arttığını belirterek, icraya çıkarılanlar arasında cami, inek, tavuk, genelev, hamam, mezar taşı, bebek bezi, tekerlekli sandalye, belediye tesisi, yağlıboya tablo, eski eserler, pırlanta, Ferrari ve Bentley gibi lüks spor araçlar, çipura balık, elma, portakal, dalında kayısı, seccade ve yarış atının da bulunduğunu anlattı.
    
Kriz ile birlikte icraya çıkan araç ve gayrimenkullerin sayısının 'bir hayli' arttığını, geçen yıla göre yüzde 30'luk artış olduğunu kaydeden Ertürk, geçtiğimiz yıllarda yoğunlukla icraya çıkan araçların yerini şu anda lüks otomobiller, villalar, yalılar, 5 yıldızlı oteller, büyük fabrikalar ve iş makineleri gibi yüksek fiyatlı mülklerin aldığını bildirdi.
Ertürk, ''Piyasa değeri 200 bin lira olan bir lüks otomobil yapılan ekspertizde 150 bin lira muhammen bedel ile icraya çıkmaktadır ve ilk ihalesine bu bedelin yüzde 60'ından, yani 90 bin liradan, ilk ihalesinde satılmadığı takdirde de 2. ihaleye yüzde 40'ından, yani 60 bin liradan satışa çıkmaktadır. Bu oran dairelerde de aynıdır. Piyasa bedeli 300 bin olan bir daire icradan 180-220 bin arası alıcı bulmaktadır'' şeklinde konuştu.

Ertürk, ikinci el otomobil fiyatlarının ve gayrimenkul sayısının yükselmesi ile icra ihalelerine katılımın arttığını, 'çok ucuza' satışa sunulan araç ve gayrimenkullerin dikkati çekmeye başladığını söyledi.