"İhracatta TL Kullanımını Artırmalıyız"Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Türkiye ihracatının bu yıl geçen yıldan daha düşük bir düzeyde gerçekleşmesini beklemediklerini kaydederek, “Önceki yıllarda ihracatımızın yüzde 1'inden de azını TL ile yaparken, geçen yıl yüzde 4.2’si TL ile gerçekleştirildi. Ülkemiz için kritik öneme sahip bazı ülkelerle Merkez Bankası’nın da desteği ile TL kullanımının artmasını amaçlıyoruz" şeklinde konuştu.

TİM yazılı açıklamasına göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Şili, Peru ve Ekvator’a gerçekleştirilen resmi ziyarete katılan TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, hem geziye hem de ihracata yönelik değerlendirmelerde bulundu. Dünya Gazetesi'nin Anka'dan derlediği habere göre, Türkiye ihracatının 2016 yılında geçen yıldan daha düşük bir düzeyde gerçekleşmesini beklemediklerini kaydeden Büyükekşi, “İhracatçılarımız bu yıl daha fazla üretip daha fazla ihraç edecek. Yılsonunu nasıl kapatacağımız fiyat gelişmelerine ve sorunlu ülkeler ile ticaretimize bağlı olacak. TİM olarak beklentimiz, hammadde ve petrol fiyatlarındaki gerilemenin bu yıl dengeleneceği şeklinde. Biz ise daha fazla üretip daha fazla ihracat yapacağız. Amacımız fiyatlardaki gerilemeyi, miktar artışı ile telafi edip 2016 ihracatını daha yukarılara taşımak. Bunun için hükümetimizin de desteğine ihtiyacımız var. Şu anda kapsamlı bir paket üzerinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz” diye konuştu.

"İhracatta TL kullanımını artırmak kritik önemde"

Büyükekşi, “Önceki yıllarda ihracatımızın yüzde 1'inden de azını TL ile yaparken, 2015 yılında ihracatımızın yüzde 4.2’si TL ile gerçekleştirildi.  Diğer taraftan 2015 yılında toplam ihracatımızın yüzde 47.2’si dolar, yüzde 44.6’sı avro, yüzde 4.2’si TL, yüzde 3.4’si sterlin ile gerçekleştirildi. Dış ticaretimizde TL’nin kullanımını daha üst seviyelere çıkarmak öncelikli hedeflerimiz arasında yer alıyor. Ekonomi Bakanımız yabancı muhataplarıyla görüşmelerinde her mecrada bu konuyu dile getiriyor. Ülkemiz için kritik öneme sahip bazı ülkelerle TCMB'nin de desteği ile TL kullanımının artmasını amaçlıyoruz” dedi.

"Şili, Peru ve Ekvator'la ticaretimizi geliştirmek zorundayız"

Afrika Stratejisi kapsamında Etiyopya, Gana, Cibuti, Latin Amerika’da Meksika, Kolombiya, Küba gibi ülkeleri ziyaret ettiklerini hatırlatan Büyükekşi, ayrıca Körfez bölgesinde Suudi Arabistan, Katar, Umman, Kuveyt, İran gibi ülkelere giderek ihracatçıların sorunlarını ilgili makamlara ulaştırdıklarını söyledi. Emtia ihracatçısı ülkeler olan Şili, Peru ve Ekvator’a yapılan ziyaretlerin ihracata olumlu etkilerinin olmasını beklediklerini ifade eden Büyükekşi, “Bu üç ülke son iki yılda emtia fiyatlarındaki düşüşten olumsuz etkilendi ancak bizler bu bölge ile ticaretimizi geliştirmek zorundayız” diye konuştu.

TİM olarak hem Cumhurbaşkanı hem Başbakan ile ihracatçıları dünyaya taşımaya ve onlara yeni pazar fırsatları sunmaya devam edeceklerini kaydeden Büyükekşi, “İhracat yelpazesinin gelişimi için bu yıl da dünya ekonomisinin yarısını, dünya ticaretinin üçte birini temsil eden 34 ülkeye ticaret heyeti düzenlemeyi planlıyoruz. Gittiğimiz ülkelerde ikili ticari ilişkilerimizi kazan-kazan prensibinde maksimum seviyelere taşıyarak, ülkemiz potansiyelini ve gücünü bütün dünyaya anlatmayı amaçlıyoruz” dedi.

Reklam Goruntulenme Bolumu