İki Asırlık Cami Restore EdiliyorKocaeli'de 17 Ağustos 1997 Marmara Depremi'nden sonra hasar gördüğü için kullanılamayan Eski Camii restore ediliyor. Restorasyon çalışmaları toplam 132 metrekarelik bir alanda sürdürülüyor.

Kentin tarihi kimliğine ışık tutan mekânları korumak ve geleceğe taşımak amacıyla tarihi mekanları restore eden Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Tavşancıl'da bulunan iki asırlık Eski Cami'yi de restore etmeye başladı. Tavşancıl'ın simgesi durumunda bulunan 1817 yılında Hacı Veliyüddin Ağa tarafından inşa ettirilen tarihi camide çalışmalar devam ediyor. Kare planlı kagir yapıda gerçekleştirilen restorasyon çalışması, yapının mimari bütünlüğü bozulmadan tamamen aslına uygun şekilde sürdürülüyor.

Sadece belirli bir dönemde inşa edilen küçük camilerde bulunan ahşap oturtma çatısı bulunan Eski Cami, iki odalı bir bodrum kat, zemin kat ve kadınlar mahvilini oluşturan bir asma kattan oluşuyor. Büyükşehir Belediyesi'nin denetiminde toplam 132 metrekarelik bir alanda sürdürülen restorasyon çalışmalarında çürümüş ahşap materyallerin sökümü ve dış sıvanın temizliği yapılıyor. Avluda mermer tabureli bir abdestlik yapımını da kapsayan çalışmaların yıl sonuna kadar tamamlanması planlanıyor.