İkizköy’den Kamulaştırmaya Büyük Tepki

(Fotoğraf: AA)

Yeniköy-Kemerköy Termik Santrali'nin kömür sahasını genişletmek için yüzlerce ağacın yok edildiği İkizköy'deki Akbelen Ormanları'nın çevresinde yer alan 190 parsellik arazi, linyit madeni sahası olarak kullanılmak üzere acele kamulaştırıldı. Kararda, tarım arazilerinin olduğu sahanın linyit işletme ruhsatı olduğu belirtildi.

Sözcü’den Yaşar Anter’in haberine göre; kararı duyduktan sonra büyük üzüntü yaşadıklarını belirten İkizköy Çevre Komitesi Sözcüsü Esar Işık, “Verdiğimiz mücadelede ne kadar haklı olduğumuz ortaya çıktı. Kamulaştırılan arsa sahipleri ve hukukçularla görüşüp açıklama yapacağız. Biz Akbelen ormanlarını korurken şimdi canımızın, toprağımızın, yaşam alanlarımızın derdine düştük. Toprağımızı zeytinlik arazilerimizi korumak için her türlü girişimde bulunacağız. Bu nedenle hafta sonunda düzenleyeceğimiz Büyük Akbelen Buluşması’na herkesi davet ediyoruz.” diye konuştu.

Reklam Goruntulenme Bolumu

İkizköy Çevre komitesi Sözcüsü Nejla Işık ise şunları söyledi: “17 Mart buluşması asıl şimdi çok önemli, çok daha kritik bir anlamı olacak. Köylülerimizin yanında burada da olan tüm siyasi partilerin ve temsilcilerinin, STK'ların, örgütlerin burada olması; vereceğimiz çok daha çetinleşecek bu mücadelenin yalnız olmadığını göstermeleri gerek. Biz şimdiye kadar ne yaptıysak bundan sonra daha büyük bir çabayla yapacağız. İnançsızlığa düşmek yok. Eğer gerçek bir birlik inşa edebilirsek bu mücadeleyi eninde sonunda kazanırız. Biz ölmek var dönmek yok dedik, canımızın son damlasına kadar bu haksızlığa, hukuksuzluğa direneceğiz. Kimse bunu unutmasın.”

İkizköy çevre aktivistlerinden Psikolog Elif Eren de yaptığı açıklamada, “12 Mart sabahı uyandığımız bu acele kamulaştırma kararı ile Ikizköylülere, Çamköylülere, Karacahisarlılara ait olan tam 190 parsel Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğüne devredilmektedir. Köylülerimizin yanındayız ve haklı mücadelelerinde onları yalnız bırakmayacağız. Kapatma kararına rağmen hukuksuzca işletilmeye devam eden Yeniköy Termik Santraline kurban edilen Akbelen Ormanı eğer patlatmalar durdurulursa geri kazanılabilir, yeniden yeşerebilir. Toprağından kopartılan ve geçmişi ile birlikte yok edilen bir kültür ve küstürülen insanlar ise geri kazanılamaz. Bu yanlıştan bir an önce geri dönülmeli. İnsan için, doğa için, adalet için mücadeleyi birlik içinde sürdüreceğiz.” diye konuştu.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.