İlk Organik Köyü Borsa Kuracakİzmir Ticaret Borsası’nın “Organik ve İyi Tarım Uygulamalarında Bir Örnek Köy: Karacaağaç” isimli projesi, İzmir Kalkınma Ajansı tarafından başarılı bulunarak desteklenmesine karar verildi.

İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA), Ticaret Borsası (İTB) bünyesinde faaliyet gösteren Organik Ürün Yetiştiriciliği Çalışma Grubu’nun hazırladığı projeyi desteklemeye değer buldu. Proje, İzmir Ticaret Borsası Başkan Vekili Ercan Korkmaz, Yönetim Kurulu Üyesi Özhan Şen ile İZKA arasında imzalanan sözleşmeyle faaliyete başladı. Çalışma Grubu Başkanlığı’nı yürüten İTB Yönetim Kurulu Üyesi Özhan Şen, projeyle ilgili şunları söyledi:

Çok ortaklı bir proje

“Projemiz ile İzmir’de gıda güvenliğini sağlayacak, çevreyi ve doğal kaynakları koruyan, çalışanların sağlık, güvenlik ve refahını gözeten, üretici ve tüketici sağlığına değer veren tarımsal üretim yöntemlerinin yaygınlaşmasını ve bu ürünlerin iç piyasadaki tüketiciler tarafından tüketilmesini sağlayarak, pazar mekanizmalarının oluşması için örnek bir köy oluşturmayı hedefledik. Çok ortaklı bir proje olmasının sağlayacağı avantajın da katkısıyla, Karacaağaç Köyü’nde organik tarım ve iyi tarım uygulamaları ile üretimi arttırmayı ve bu üretilen ürünleri tüketiciler ile buluşturmayı istiyoruz. Köyü İzmirlilerin ziyaret etmekten keyif alacağı bir yer haline getirmeyi amaçlıyoruz” diye konuştu.

NE YAPILACAK

Bütçesi 94 bin 267 TL olan proje kapsamında köyde organik tarım ve iyi tarım uygulamaları ile üretim başlatılacak, üreticiler bu yöntemler hakkında bilgilendirilecek, üretilen ürünler paketlenecek, köyde tüm İzmirli tüketicilere açık bir satış yeri oluşturulacak ve ürünler “Karacaağaç Köyü” etiketiyle İzmir’deki çeşitli pazar ve marketlerde tüketiciyle buluşturulacak. Proje İzmir Tarım İl Müdürlüğü, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü ve Ekolojik Tarım Organizasyonu Derneği ortaklığında yürütülecek.