İller Bankası Sosyal Tesisleri’ndeki Atatürk Büstü Nerede?Mimarlar Odası Ankara Şubesi, ekonomik kriz nedeniyle vatandaşların yaşamlarına son verdiği bir süreçte İller Bankası Macunköy Sosyal Tesisleri’nde Çevre Şehircilik Bakanı Murat Kurum için 10 milyonluk, ithal malzemelerin kullanılacağı özel bir konuk evi yapıldığını gündeme getirmiş ve yargıya taşımıştı.

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “İhalesinin tartışmaya açıldığı, hukuken sorunlu bir sürecin parçası olan ve bakana özel yapılan ek binanın, iktidarın kamusal alanları halka kapatma yaklaşımının ürünü olduğunu dile getirmiş, insanlar yoksulluk içindeyken kamu kaynaklarını heba etmenin suç olduğunu ifade etmiştik. Pandemi ve ekonomik kriz sürecinde de durmayan bu israf projesinin yakında açılışı yapılacak. İller Bankası Macunköy Sosyal tesislerinde Kent İzleme Merkezimiz tarafından yerinde yapılan incelemede, tesisin girişindeki Atatürk büstünün kaldırıldığı tespit edilmiştir. Cumhuriyet ideolojisinin bütün kentlere sirayet etmesinde büyük önemi olan Seyfi Arkan tarafından tasarlanan İller Bankası binasını yıkanlar, İller Bankası’nın kaynaklarını çarçur edenler, Atatürk büstünü kaldırarak Cumhuriyetle hesaplaşmaya devam etmektedir. Atatürk büstü nerede?” dedi.

Reklam Goruntulenme Bolumu

Atatürk Büstü o sosyal tesisin girişine koyulacak!
“Atatürk’ün büstünü neden kaldırıyorsunuz? Kim hangi yetkiyle kendisinde bunu görüyor? Bu ülkenin kurucusu Atatürk olmasaydı, o makamlarda oturma şansınız bile olmayacaktı. Atatürk’ün büstü o tesisin girişine koyulacak!” diyen Candan sözlerine şöyle devam etti:

“İller Bankası, Atatürk’ün isteği ile Cumhuriyetin kentleşme politikalarının Anadolu’ya yayılması ve belediyelere finans sağlamak üzere Belediyeler Bankası olarak kurulmuştur. Kamusal alanları peşkeş çekilen İller Bankası, sosyal tesislere ve kamusal yaklaşıma baktığınızda Cumhuriyet’in kuruluş yıllarının izlerini taşımaktır. Bu izleri, israf projeleriyle silmek isteyenlerin Atatürk büstünü kaldırmasına izin vermeyeceğiz. Tüm Türkiye’de Atatürk'ün heykel ve büstlerine yapılan saldırılar artmaktadır. 5816 sayılı Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar Hakkındaki kanuna aykırı davranmışlardır. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ü ve bize emanet edilen değerleri  bulunduğumuz her noktada savunmak temsil etmek boynumuzun borcudur.”