İnşaat Devine Rekor Ceza!Brezilya'nın en büyük yapı ve inşaat şirketi Odebrecht'in, 13 ülkede yetkililere rüşvet vermekten dolayı toplam 2,6 milyar  dolar ceza ödeyeceği duyuruldu. Odebrecht ile davacılar arasında geçen aralık ayında varılan  uzlaşmanın ardından, şirketin ödeyeceği ceza miktarının toplam tutarı bugün açıklandı.

New York'un Brooklyn bölge mahkemesinde alınan kararın ardından Yargıç  Raymond Dearie, Odebrecht'in ödeyeceği ceza miktarını açıkladı. Buna göre şirket,  Brezilya'ya 2,39 milyar, İsviçre'ye 116 milyon, ABD'ye de 93 milyon dolar olmak  üzere toplam 2,6 milyar dolar ceza ödeyecek. Odebrecht, geçen yılın aralık ayında, yolsuzluk skandalına karıştığı  için özür dilemiş, bunun ardından şirketin eski üst düzey yöneticileri ve  yetkilileri tutuklanmıştı.

Firmanın eski başkanı Marcelo Odebrecht, rüşvet ödediği gerekçesiyle  geçen yılın mart ayında 19 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Şirketin Arjantin, Şili, Kolombiya, Ekvador, Meksika, Peru, Dominik  Cumhuriyeti, Venezuela, Panama ve Portekiz hükümetleriyle de uzlaşmaya varması  bekleniyor.

Reklam Goruntulenme Bolumu