"İran,Türkiye İçin Güvenilir Bir Ortak"İran Büyükelçiliğinden yapılan açıklamaya göre, Bikdeli, Uluslararası Enerji Ekonomisi Birliği (IAEE) Başkanı Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu ve beraberindeki heyeti kabulü sırasında Türkiye ile İran ilişkilerinde mevcut durum ve gelecek planlamalarına dair açıklamalarda bulundu.

Türkiye ile İran’ın sağlam, kalıcı ve ciddi iş birliği yapması gerektiğini belirten Bikdeli, enerjinin iki ülke arasındaki iş birliği alanlarında en önemli sektörlerin başında geldiğini ve ikili ticaret hacminde doğrudan rol oynadığını vurguladı.

Türkiye’ye doğalgaz ihracatının başlamasıyla iki ülke arasındaki ticaret hacminin 250 milyon dolardan 5 milyar dolar seviyelerine çıktığını anımsatan Bikdeli, ikili ekonomik ilişkilerdeki bu itici gücün etkisiyle ticaret hacminin 23 milyar dolar seviyesini gördüğüne dikkati çekti. Büyükelçi, "Bununla birlikte enerji alanında iş birliğinin iki ülke münasebetlerinde, dolaylı da olsa etkisi bulunmaktadır. İlişkilerde karşılıklı güven ortamı yaratmak, kırılması güç sağlam bağlar oluşturmak ve ikili iş birliğinde başka alanlara zemin hazırlamak, bahsettiğimiz etkinin birer örneğidir" ifadesini kullandı.

"Türkiye ve İran birleştirici güç olabilir"

Türkiye ve İran’ın Avrasya’da birleştirici etkisi olabileceğine işaret eden Bikdeli, "Bölgesel münakaşaların nedeni mezhebi ihtilaflar değil, dış müdahaleler, siyasi ve ekonomik çıkarlardır. Bölgesel krizlerden çıkmanın en önemli yolu bölge ülkelerinin birbirleriyle yapacağı iş birliğidir. Elbette bu, dışarıdan engellenmek isteneceğinden zor bir iştir ama başka çare yok. İran ve Türkiye İslam dünyasında birleştirici bir unsur olarak rol oynayabilir" değerlendirmesinde bulundu.

Reklam Goruntulenme Bolumu


Bikdeli, 22-23 Ocak 2016 tarihlerinde Antalya’da düzenlenecek "Ambargo sonrası İran: Yeni İş, Yeni Enerji, Yeni Fırsatlar" konferansının önemine vurgu yaparak, şunları kaydetti: "Doğalgaz ve petrol rezervleri bakımından dünya sıralamasında birinci ülke konumunda olan İran, başta enerji olmak üzere tüm ekonomik alanlarda dost ve komşu ülke Türkiye için iyi ve güvenilir bir ortak olabilir. Söz konusu konferans iki ülke arasındaki iş birliği potansiyellerinin tespitinde iyi bir adım olarak değerlendirilmektedir. Anılan konferansın başarılı bir şekilde düzenlenmesine İran Büyükelçiliği olarak hazır olduğumuzu, ayrıca ülkelerimiz arasındaki ekonomik ilişkileri daha çok artırma ve güçlendirme çabası ve gayreti içerisinde olduğumuzu da ifade etmek isterim."

"Tüm ekonomik alanlarda iş birliği yapılmalı"

IAEE Başkanı Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu ise, Türkiye ve İran’ın, farklılıkların zenginlik olarak görüleceği, barışın ve ortak kültürel değerlerin öne çıkacağı bir ortamın oluşması için sadece enerji alanında değil, tüm ekonomik alanlarda ciddi iş birliği yapması gerektiğinin altını çizdi.

Antalya’da uluslararası nitelikte İran Konferansı düzenleyeceklerini anımsatan Kumbaroğlu, "Konferansımız, ekonomik iş birliğinde her iki ülke adına birçok fırsat yaratacaktır. Bölgesel münakaşaları çözüme kavuşturmanın yanı sıra ikili ticari iş birliğini, özellikle de enerji alanında geliştirmek için çalışıp çabalamalıyız" ifadelerini kullandı.