İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi Raporu Açıklandıİşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin (İSİG) raporuna göre; Türkiye'de eylül ayında en az 145 işçi, yılın ilk dokuz ayında ise en az 1320 işçi hayatını kaybetti. En çok ölüm 41 kişiyle tarım iş kolunda gerçekleşirken, inşaat sektöründe 30, belediye hizmetlerindeyse 12 kişi hayatını kaybetti. En çok ölüm 17 kişiyle İstanbul'da gerçekleşirken bu ili, İzmir (8) ve Bursa (7) takip etti.

Euronews’tan Kerem Congar’ın haberine göre; hayatını kaybeden 145 kişinin 122’sini ücretli işçi ve memur oluştururken, 23’ünü kendi nam ve hesabına çalışan çiftçi ve esnaf oluşturdu. Ölenlerin 11'ini kadın, 134’ünü erkek çalışanlar oluştururken, dördü 14 yaş altında olmak üzere altı çocuk işçi can verdi. Ölenler arasında 9 mülteci ve göçmen de bulunuyor.

Reklam Goruntulenme Bolumu

En fazla ölüm nedenleri sırasıyla trafik/servis kazası, yüksekten düşme, ezilme/göçük, kalp krizi ve elektrik çarpması olarak gösterilirken bu listede ilk üç sıranın değişmediğinin altı çizildi. Bunun yanında Türkiye'de her on işçiden birinin elektrik çarpması sonucu öldüğü ancak bununla ilgili önlem alınmadığı kaydedildi.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.