Müdürün Yüzü Gülüyorİstanbul Resim Heykel Müzesi'nde güzel şeyler oluyor... Müze müdürü Prof. Ferit Özşen, yaklaşık bir ay önceki görüşmemizde müzenin nasıl sahipsiz bırakıldığını ve destek görmediklerini anlatırken gözyaşlarına hâkim olamamıştı. Önceki akşam müzedeki 'Canlı Modelin Sanat Eğitimindeki Yeri' sergisinin açılışında görüştüğümüzde ise Özşen'in gözlerinin içi gülüyordu. Çünkü bir ay içinde müzeyle ilgili çok önemli gelişmeler oldu.

Radikal'in kurumun sorunlarını yansıtan ilk haberinin ardından Devlet Bakanı Abdüllatif Şener müzeye gelerek maddi destek sözü verdi. Bu arada CNN TÜRK Afiş programı bir hafta boyunca müzeden yayın yaptı. TRT gibi kanallar haberleriyle, bazı köşe yazarları da yazılarıyla müzeye desteklerini sundu. Bir ay önce ortalama 25 olan günlük ziyaretçi sayısı büyük artış göstererek 250'ye çıktı. Ferit Özşen bütün gelişmelerden dolayı çok mutlu olduğunu, restorasyon için devletten 3 milyon YTL'lik yardımın çok kısa sürede alınacağını söyledi ve Radikal'e desteğinden ötürü özellikle teşekkür etti.

Bu süreçte müze boş durmuyor ve durmadan yeni atılımlar yapmaya devam ediyor. Önceki akşam müzenin iki ana salonundan biri olan Şeker Ahmet Paşa Salonu'nda canlı model temalı bir sergi açıldı. 1880'lerden 1980'lere uzanan 100 yıllık dönem içinde canlı modele bakarak yapılmış tablo ve heykellerin yer aldığı sergide aralarında Halife Abdülmecid Efendi, Osman Hamdi Bey, Halil Paşa, Zeki Faik İzer, Cevat Dereli, Saip Tuna, Nurullah Berk, Şükriye Dikmen, Fikret Mualla, İbrahim Çallı, Ali Avni Çelebi, Hüseyin Avni Lifij, Nuri İyem, Cemal Tollu, Hikmet Onat'ın bulunduğu ünlü isimlerin tablolarını; Alim Karamürsel, Hüseyin (Anka) Özkan, Sadi Çalık, Muzaffer Doğan Ertoran, Nusret Suman, Zühti Müridoğlu gibi ünlü isimlerin heykellerini görmek mümkün.

5 Nisan'a kadar sürecek bu yeni serginin açılışında Mimar Sanatlar Güzel Sanatlar Üniversitesi öğrencileri de bir performans sundu. Öğrenciler, açılışta bir kadın modele bakarak desen çizdi. Bu arada sergi vesilesiyle Yapı Kredi Yayınları'nın desteğiyle MSGSÜ tarafından basılan 'Canlı Modelin Sanat Eğitimindeki Yeri' adlı katalog kitap da satışa sunuldu.

Kitapta geçen yıl MSGSÜ'de gerçekleştirilen 'Canlı Modelin Sanat Eğitimindeki Yeri' başlıklı dört oturumdan oluşan paneldeki konuşmalar, canlı model çalışmalarıyla ilgili önemli sanatçıların da içinde yer aldığı tarihi fotoğraflar ve Resim Heykel Müzesi koleksiyonundan seçilmiş canlı model resim ve heykelleri yer alıyor.