İstanbul Irak’ın İmarına Destek VerecekBağdat Belediye Başkanı Sabır El İsavi ile görüşen Başkan Kadir Topbaş, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Şirketlerinden KİPTAŞ’ın Irak’ta yapılacak 2 milyon konut için danışmanlık hizmeti vereceğini açıkladı. Bağdat Belediye Başkanı Sabır El İsavi, kalabalık bir heyetle birlikte İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ı ziyaret etti. Saraçhane Belediye Sarayı’nda gerçekleşen görüşmenin ardından Başkan Topbaş ve İsavi, gazetecilerin sorularını cevaplandırdı.

Bağdat Belediye Başkanı İsavi ve heyetinin kendisini ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkan Kadir Topbaş, “İstanbul ile Bağdat Belediyesi arasında bilgi ve deneyim paylaşımı konusunda bazı çalışmalarımız vardı. Sayın Başkanın teknik heyeti de birimlerimizde incelemelerde bulunuyorlar. Kendilerine, İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak bilgi ve deneyimlerimizi paylaşmaya hazır olduğumuzu söyledik” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin çalışma düzenini Bağdat’a aktarmak istediklerini vurgulayan Kadir Topbaş, bu kapsamda KİPTAŞ’ın da Irak’ta inşa edilecek 2 milyon konut için danışmanlık hizmeti vereceğini kaydetti. Görüşmede iki dost ve kardeş ülkenin iki önemli kentinin işbirliği yapmasının Türkiye ve Irak arasındaki ilişkilerin daha da gelişmesine önemli atkılar sağlayacağına inandığını dile getiren Başkan Topbaş, “Görüşmemizde Bağdat Belediyesi ile işbirliğimizi daha yoğun hale getirme kararını verdik. Nazik ziyaretlerinden dolayı Sayın İsavi ve heyetine çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

İstanbul’a 77 kişilik kalabalık bir teknik heyetle geldiklerini belirten Bağdat Belediye Başkanı Sabır El İsavi de ziyaretten büyük memnuniyet duyduğunu ifade ederek, “İki şehir arasındaki kültürel, sanatsal, sportif faaliyetlerin birlikte geliştirmek istiyoruz. Irak’ta konut sektörü başta olmak üzere İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin tavsiye ettiği firmalarla çalışmalar yapmaya ve Bağdat’ı daha iyi bir düzeye getirmeye çalışacağız” şeklinde konuştu.

Öte yandan, Kazakistan'ın Ankara Büyükelçisi Baghdad Amreyev de İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ı makamında ziyaret ederek bir süre görüştü. Görüşmenin nezaket ziyareti olduğu belirtildi.