İstanbul Kültür Gezileri Başlıyor2010 Avrupa Kültür Başkenti seçilen İstanbul'a, dünyanın birçok ülkesinden insanlar ziyaret için akın ettiği halde, bizzat İstanbul’da yaşayan İstanbullular'ın gerek günlük koşuşturmaca gerekse bilgi eksikliği nedeniyle ziyaret oranı tatminkâr boyutlarda değil. Bu ziyaret eksikliğini fark eden ve İstanbullular için öncelikli kültürel projeler geliştiren İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. “İstanbul Kültür Gezileri” ile ciddi bir boşluğu dolduracak önemli bir hamle gerçekleştiriyor.

Bu amaçla yeni bir etkinlik olarak “İstanbul Kültür Günleri” projesini başlatan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş., hazırlanacak bir program çerçevesinde düzenlenecek gezilerle, İstanbullulara yaşadıkları kentin kültürel mekanlarını tanıtacağı gibi, bu mekanlar karşısında bir farkındalık ve duyarlılık oluşturmayı da hedeflemekte.

Gerek Medeniyetler Başkenti olan İstanbul’da yaşayan İstanbulluların İstanbullu olma bilincini destekleyen gerekse 2010 Avrupa Kültür Başkenti olma yolunda bireysel bir sorumluluk geliştirmeyi hedefleyen bu proje kapsamında İstanbul’un gezilecek mekânları belirli bölgelere ayrıldı. Haftada iki gün (Cumartesi, Pazar) olarak planlanan ve Sultanahmet, Fatih, Beyazıt bölgelerinden oluşan İstanbul Kültür Gezileri, Kültür Başkentinin güzellikleri ile İstanbulluları buluşturmak amaçlı.

İstanbul Kültür Gezileri’ne katılabilmek için başvurular 0212 317 77 23 nolu telefondan yapılabileceği gibi www.kultursanat.org sitesinden de yapılabilir.

Kültür tarihçisi Dursun Gürlek ile birlikte ve Prof. Dr. Ümit Meriç’in danışmanlığında yapılacak İstanbul Kültür Gezileri kapsamındaki bölgeler ve yerlerin isimleri şöyledir;

1.Sultanahmet Bölgesi

Topkapı Sarayı
Ayasofya
Binbirdirek Sarnıcı
Gülhane Parkı
Zeynep Sultan Camii
Babıâli
Tarihi Çınar
Yerebatan
Milion Taşı
Dikilitaş
Hipodrom
Alman Çeşmesi
Hürrem Sultan Hamamı
Sultanahmet Camii

2. Beyazıt Bölgesi

Beyazıt Camii
Sahaflar Çarşısı
Beyazıt Kütüphanesi ve
Çınaraltı
Patrona Halil Hamamı
Zeynep Hanım Konağı
Laleli Camisi
Ragıp Paşa Kütüphanesi
Şehzade Camii
İstanbul’un Ortası
Süleymaniye Camisi ve Çevresi

3. Fatih Bölgesi

Fatih Camii ve Çevresi
Millet Kütüphanesi ve Çevresi
Fatih Parkı
Kariye Müzesi
Surlar
Anemas Zindanları ve Kariye
Şekerci Hanı
Mihrimah Sultan Camii