İstanbul'a 2 Yeni Metro Hattı Geliyor!Vatan Gazetesi'nin haberine göre, Sefaköy - Beylikdüzü ve Sultangazi-Arnavutköy metro hattının Çevre Etkisel Değerlendirme (ÇED)raporu açıklandı.

1-)Sultangazi- Arnavutköy metro hattı

Toplam maliyeti 3 milyar 990 milyon 565 bin 500 TL olan iki projenin 2019 yılında tamamlanması planlanıyor. Sultangazi- Arnavutköy metro hattı projesi 15.13 kilometre uzunluğunda olacak. 2 ayrı raylı hatta entegre olacak şekilde planlanan proje, ilk olarak M3-Kirazlı-Başakşehir-Olimpiyat metrosuna bağlanacak. Proje konusu hattın diğer entegrasyon noktası da Halkalı- 3.Havalimanı metrosu ile Arnavutköy merkezde yapacağı bağlantı olacak. Vezneciler Veznecilerden başlayan hat buradan Fenertepe ve Arnavutköy istasyonlarında geçerek Taşoluk istasyonunda son bulacak.

2-) Sefaköy-Beylikdüzü metro hattı

15.13 kilometre uzunluğundaki ikinci proje olan Sefaköy-Beylikdüzü metro hattının maliyeti ise 1 milyar 865 milyon 80 bin lira olarak açıklandı. Metrobüs hattına ve Sefaköy Başakşehir Havaray Hattına entegre olacak şekilde planlanan proje de 10 istasyon olacak. Sefaköy- Beylikdüzü hattı son 30 yılda konutlaşmanın geliştiği alanda yer alacak. Bu hat E-5 Karayoluna paralel olduğundan dolayı Avrupa Yakası ulaşım ağının en önemli metrosu olacak.