İstanbul'da Suyun Yüzde 22’si Kayıp Kaçak Nedeniyle Kayboluyorİstanbul’un yıllık su tüketimi 1 milyar 61 milyon metreküp. Pandemi döneminde su tüketimi yüzde 14 oranında arttı. Sular, kaynaklardan 22 bin kilometrelik borulardan oluşan su hattıyla son şebekeye ulaşıyor. Ancak isale hatlarındaki çatlaklar, boruların bağlantı noktalarındaki sorunlar nedeniyle 1 milyar 61 milyon metreküplük suyun 236 milyon 891 bin metreküpü boşa akıyor.

DHA’da yer alan habere göre; TMMOB Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şube Yönetim Kurulu Sekreteri Medet Güney, "Kabaca bir hesap yaptığımız zaman bugün itibariyle İstanbul’un 2 aylık suyunun kaldığını görmekteyiz. 60 gün dersek 15 günü de bu kayıp kaçaklar nedeniyle düşmemiz gerekiyor.” dedi. Bu kaybın önlenmesi için ise isaale hatlarının yenilenmesi gerekiyor.

Reklam Goruntulenme Bolumu

Medet Güney, “Özellikle arıtma tesisinden çıkan her 100 litre suyun 22.3 litresi tamamen boşa gidiyor ve dışarıya akıyor. Bu yüzde 22.3’lük kaybın en önemli nedenlerinden biri isale hatlarında oluşan zararlar. Bunlar nelerdir? Çatlaklar, patlaklar, montaj noktalarındaki kayıp, kaçaklar. Geriye kalan yüzde 2-3 oranındaki kaçaklar da sayaçlardan, depolardan kaynaklı kayıp kaçak oranlarıdır. İSKİ’nin bir sene önce açıkladığı raporda İstanbul’un suyunun yüzde 25’i Melen’den gelmektedir. Yani İstanbul’a 200 kilometre uzaklıkta bir regülatörden İstanbul’a su basılmaktadır. Bu da günlük 700 metreküpe tekabül ediyor. Yaklaşık olarak Melen’den gelen bütün su çöpe gidiyor diyebiliriz.” şeklinde konuştu.

“İsale hatlarının yenilenmesi gerekiyor”
“İstanbul ortalama günlük 3 milyon metreküp su tüketiyor. Bu da senelik bir hesaplama yaptığımız zaman 1 milyar 61 milyon metreküpe tekabül ediyor. Bunun yüzde 25’i kayıp kaçak oranına gidiyor." diyen Güney, şöyle devam etti: “Özellikle kayıp kaçak konusunda isale hatlarının yenilenmesi gerekiyor. Dünyada gelişmiş ülkeler değil bazı gelişmemiş ülkeler bile bu konuda bizden daha ileride. Özellikle kayıp kaçak tespit edilen her yeri onarmak gerekiyor. Bu yüzde 22 seviyelerini yüzde 5’li seviyelere getirmemiz gerekiyor. İlerleyen zamanlarda çok daha fazla sorun yaşayacağız. Başta İstanbul olmak üzere tüm Türkiye’nin bu konuda ciddi önlemler alması gerekiyor.”