İstanbullu Vapurunu Seçtiİstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin deniz ulaşımında kullanılacak yeni vapurları belirlemek amacıyla başlattığı “Haydi İstanbul Vapurunu Seç” kampanyasında oylama sona erdi. İnternet oylamasında, 8 ayrı modelden klasik şehir hatları vapuruna en yakın olan 4. model yüzde 40 oyla birinci oldu. Kesin sonucu 27 Haziran’da Başkan Topbaş açıklayacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Şirketlerden İstanbul Deniz Otobüsleri A.Ş’nin (İDO) deniz ulaşımında kullanılmak üzere hazırlattığı 8 ayrı vapur modelinden birinin belirlenmesi için 24 Nisan’da başlatılan kampanya 24 Haziran akşamı sona erdi. “Haydi İstanbul Vapurunu Seç” kampanyası kapsamında vatandaşlar, 2 ay süresince internet üzerinden ve metro, İDO iskeleleri ile alışveriş merkezlerine kurulan sandıklarda oy kullandı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin ve İDO’nun web siteleri üzerinden verilen linkle “sirketihayriye.com” adlı sitede yapılan oylamaya katılan 318 bin 17 kişinin yüzde 40’ı klasik şehir hatları vapuruna en yakın olan 4. modeli, yüzde 33’ü 8. modeli, yüzde 8’i 1. modeli, yüzde 6’sı 2. modeli, yüzde 4’er ile 3. ve 6. modeli, yüzde 3’ü 5. modeli ve yüzde 2’si de 7. modeli tercih etti.

Metro, İDO iskeleleri ve alışveriş merkezlerine kurulan sandıklardaki oylar ise işçi, memur, öğrenci, mühendis, hostes, doktor polis ve ev hanımından oluşan bir grup tarafından noter huzurunda sayılacak. Oylamanın sonucu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş tarafından 27 Haziran Salı günü Ortaköy İskelesi'nde düzenlenecek basın toplantısıyla açıklanacak.

Yeni vapurlar 2 kat daha hızlı olacak
İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile İTÜ Gemi İnşaat Fakültesi tarafından hazırlanan modern vapurların boyu 59 metre, eni ise 11 metre olacak. 16 deniz mili hıza sahip olması planlanan vapurlar, halen kullanılan vapurlardan yaklaşık 2 kat daha hızlı seyahat etme imkanı verecek ve her biri bin 500 yolcu kapasiteli olacak. Yolcu iniş çıkışları tam emniyetli olacak olan vapurlarda, eski modellerde olduğu gibi dışarıda oturma grupları bulunacak.

Ulaşım’da denizin payı yüzde 10’a çıkarılacak
Yeni vapurların tanıtım toplantısında konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, ilk 5 vapurun 2007 yılında hizmete alınmasını planladıklarını belirterek, “Hepsi yerli malı olmak üzere toplam 20 gemi üretilecek. Şu anda 30 olan yolcu vapuru sayısı 50’ye ulaşacak. Ayrıca, 15 arabalı vapura 4 tane, 20 olan deniz otobüsüne 5, 6 feribotumuza da 2 tane daha ilave edeceğiz. deniz ulaşımının, ulaşımdaki payını yüzde 4’ten, yüzde 10’lar seviyesine çıkartmayı hedefliyoruz. Bin 500 yolcu kapasiteli vapurlar zamandan, yüzde 40 tasarruf sağlayacak. Oylamada en yüksek oy alan bir veya 2 modelin üretimine hemen başlayacağız” diye konuşmuştu.

İstanbul’un vapurlarının ayrıcalıklı bir konuma sahip olduğuna dikkat çeken Başkan topbaş, “162 yıllık Şirket-i Hayriye tarihinde vapurlar İstanbul’un simgesi haline geldi. Arzumuz, İstanbul’un kendine özgü taşımacılığı olan vapurların, biraz daha teknik donanımları artırılmış olarak İstanbullulara hizmet vermesidir” demişti.

Yüzde 40 ile internet oylamasında 1. olan 4 numaralı vapur modelinin özellikleri:
•Günümüz Şehirhatları formunda
•Üst, ön ve arka açık güvertede oturma yerleri var
• Köprü güvertesinde tente ve oturma yerleri var
• Alt balkonlar mevcut