İstanbul’u Karıştıran İmar Plan DeğişikliğiÇatalca Ferhatpaşa Mahallesi'ndeki 90 dönümlük araziye, İBB tarafından 2015 yılında 1/5 binlik plan değiştirilerek “konut dışı kentsel çalışma alanı” fonksiyonu verildi. Bu fonksiyondaki arazilere “dumansız, kokusuz atık ve artık bırakmayan ve çevre sağlığı yönünden tehlike yaratmayan imalathaneler ile patlayıcı, parlayıcı ve yanıcı maddeler içermeyen depolar” yapılabiliyor.

Reklam Goruntulenme Bolumu

Çatalca Belediyesi reddetti
İBB'nin üst ölçekli planda yaptığı değişiklik sonrasında ilçe belediyesinin buna uygun olarak alt ölçekli 1/1000'lik planı hazırlaması gerekiyordu. Ancak CHP'li Çatalca Belediyesi bu plan teklifini 2016 yılında ilçe meclisine geldiğinde reddetti. Sözcü'den Özlem Güvemli'nin haberine göre; bunun üzerine arazinin sahibi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na başvurdu. Bakanlık da mevzuat gereği planı İBB'ye gönderdi. İBB de ilçe belediyes yerine 1/1000'lik planı hazırlayarak 13 Aralık tarihli meclis oturumunda gündeme aldı. 1/5 binlik plana uygun olarak 1/1000'lik plan yapıldı. Plan değişikliği oy çokluğu ile kabul edildi.

Koruma havzası tepkisi
CHP'li İBB Meclis Üyesi Süleyman Kolcuoğlu, plan değişikliğine tepki gösterdi. Planın 2 yıl önce Çatalca Belediye Meclisi'nde reddedildiğini hatırlatan Kolcuoğlu “Bu arazi daha önce konut alanındaydı. Şimdi konut dışı kentsel çalışma alanı ilan edilerek fabrika yapılacak. Bu alanda hiçbir sanayi tesisi ve fabrika yok. Büyükçekmece Barajı orta koruma havzasında kalıyor. Koruma havzasına sanayi tesisi yapılması tehlikeli bir adım, devamı gelecektir” dedi. Kentsel Yenileme Komisyonu'nun AKP'li Başkanı Oktay Birinci de İSKİ'nin İçme Suyu Havzaları Yönetmeliği'nde izin verilmeyen tesislerin yapılmayacağını bu konuyla ilgili plan notu düzenlendiğini söyledi.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.