İsveç İklim Anlaşmasını İhlal Eden Şirketlerden Yatırımları ÇekiyorDHA'nın haberine göre, değerlendirmesinde şirketlerin insan hakları, çevre ve yolsuzluk notunu dikkate alan AP7 Fonu ayrıca nükleer silah üretimine katılan şirketlere de yatırım yapmıyor.

Paris iklim anlaşmasının ardından kriterleri arasına şirketlerin iklim konusundaki yaklaşımlarını da analizlerine dahil eden AP7 Fonu Paris iklim anlaşmasını ihlal ettiğini savunduğu altı şirkete yaptığı yatırımlardan çıktığını açıkladı.

Fondan yapılan açıklamada, aralarında ExxonMobil, Gazprom, TransCanada Corp, Westar, Entergy ve Southern Corp gibi devlerin bulunduğu toplam 67 şirkete yapılan yatırımların "Paris iklim anlaşmasını ihlal ettikleri" gerekçesiyle geri çekildiği belirtildi.

Açıklamada, "BM İklim Konvansiyonu'nun Paris anlaşması, Aralık 2016'daki yapılan son taramanın ardından analizlerimizin içine aldığımız kurallarden birisi oldu" denildi.

Açıklamada Gazprom, Rusya'nın kutup bölgelerinde petrol aradığı ve TransCanada Kuzey Amerika'da geniş çaplı boru hatları inşa ettiği için eleştirildi.