Sabancı: Çimento Fiyatları Oynamaz

Sabancı Çimento Grubu Başkanı Kamışlı, çimento fabrikalarının el değiştirmesinin çimento fiyatlarını etkilemeyeceğini savundu. TMSF’nin satışa çıkardığı Uzan Grubu’na ait çimento fabrikalarından ikisini alarak sektördeki pazar payını yüzde 19’a çıkaran Sabancı Çimento Grubu’nun Başkanı Erhan Kamışlı, ihale sürecini değerlendirdi. Grubun toplam 316 milyon dolar bedelle yaptığı satın almaların ülkeye olan inancın göstergesi olduğunu belirten Kamışlı, planlarının Ladik ve Standart Çimento’ya önemli yatırımlar yaparak ihracatı arttırmak olduğunu söyledi.

Sabancı Çimento Grubu Başkanı Kamışlı, “Grup olarak ülkemize yılda 150 milyon doları bulan bir döviz girdisi sağlamayı hedefliyoruz” diye konuştu. Grubun bir başka planı ise önümüzdeki dört yıl boyunca 600 milyon dolarlık yatırım yapmak.

Türkiye’deki çimento fiyatlarına yapılan zamlarla ilgili eleştirilere de değinen Kamışlı fiyatların 64 dolarla 1998’deki zirvesinden yüzde 20 düşük olduğunu kaydetti. Kamışlı, son dönemde çimento fiyatlarında gözlenen artışı ise Irak’tan gelen talebe bağladı.

Kamışlı, Uzan Grubu çimento fabrikalarının beklentilerden çok daha yüksek bedellerle satılması nedeniyle iç piyasada çimento fiyatlarının artacağına yönelik görüşlere katılmadı. Sabancı Çimento Grubu Başkanı, fiyat beklentim bugünkü seviyelerde dersem makul olur. 3 milyona yakın yeni kapasite fiyatlara baskı yapabilir” şeklinde konuştu.