İzmir'e Görkemli Bir Opera Binası Yapılacakİzmir Opera Binası, Karşıyaka da yapılacak

19’uncu yüzyıl sonu ve 20’nci yüzyılın başlarında ‘ulus-devlet’lerin en önemli simgelerinden biriydi, ülkenin başkenti ya da büyük kentlerinin en merkezi yerlerine görkemli opera binaları yapmak... Paris’deki Opera Garnier ya da Londra’daki Royal Opera House gibi, şimdilerde umutsuzca yenilenmeyi bekleyen İstanbul’daki AKM’nin yapımına da aynı amaçla başlanmıştı.

İzmir, 21’inci yüzyılın ilk 10’unu devirdiğimiz şu günlerde, biraz geç de olsa kentin simgelerinden olacak görkemli bir opera binası için kolları sıvadı. Türkiye’nin en nitelikli konser salonu tanımlamasının yapıldığı Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nin (AASSM) ardından İzmir, bir de uluslararası niteliklere sahip opera salonuna kavuşuyor. Tıpkı AASSM gibi yeni opera binasının da yarışma ile hayata geçirilmesini kararlaştıran İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin mart ayında açtığı Ulusal Mimari Proje Yarışması’nda sona yaklaşılırken İzmir’in operası da şekilleniyor.

Ulusal Mimari Proje Yarışması’nın jüri üyeleri, 20 Ağustos’ta bir araya gelerek ikinci kademeye kalan 12 proje arasından birinciyi seçecek. Yarışmanın ilk kademesi haziran ayında tamamlanmış ve bir araya gelen jüri üyeleri, final niteliğindeki ikinci kademede değerlendirilecek 12 projeyi belirlemişti.

Yarışma; serbest, ulusal ve iki kademeli mimari proje yarışması olarak ilerledi ve ikinci kademeye kalan 12 projenin sahipleri 10’ar bin lira ödüle hak kazandı. İkinci kademe yarışma takvimi, 13 Ağustos günü 17.00’ye kadar projelerin teslimi ve jüri değerlendirmeleriyle son bulacak.

Başkanlığını Celal Abdi Güzer’in üstlendiği yarışmanın jürisi ünlü mimarlar Emre Arolat, Haydar Karabey, Semra Uygur, Erkut Şahinbaş, Hikmet Gökmen ve inşaat yüksek mühendisi Muzaffer Tunçağ’dan oluşuyor. Yarışmanın danışma kurulunda ise İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Genel Sekreter Yardımcıları Serpil Baran ve Ali Rıza Gülerman, Devlet Opera Balesi Genel Müdürü Prof. Rengim Gökmen, İzmir Devlet Opera Balesi Müdürü Aytül Büyüksaraç, ses-ışık uzmanı Kemal Suner ve Mimarlar Odası İzmir Şubesi Başkanı mimar Hasan Topal yer alıyor.

Karşıyaka’daki toplam 25 bin metrekarelik alan üzerinde kurulması planlanan İzmir opera binasında, 1200 kişilik opera salonu ile 400 kişilik ikinci bir salon bulunması öngörülüyor. Yarışmada birinciye 50 bin lira, ikinciye 40 bin, üçüncüye 30 bin, mansiyon alan 9 projeye de 20’şer bin lira para ödülü verilecek.