İzmir’in Yüzünü GüldürdükBaşbakan Tayyip Erdoğan, “İzmir’de hiçbir iktidarın yapmadığı yatırımlar gerçekleştirdik. İzmir’in Türkiye’nin değişime yönelik medeni yüzü” dedi.

BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan, İzmir’in yatırımlar konusunda geri bırakıldığı yönündeki iddiaların gerçeği yansıtmadığını belirterek, “İzmir’de hiçbir iktidarın yapmadığı yatırımlar gerçekleştirdik” dedi. Ege Bölgesi Sanayi Odası’nın Balçova Termal Otel’de düzenlediği yemekte Egeli sanayicilerle biraraya gelen Erdoğan, “Sadece Beydağ, Gördes barajlarıyla, İzmir’in içme suyundaki en önemli ihtiyaçlarını karşıladık. Ulaşımda önemli adımlar attık, duble yollar yaptık. Durma noktasındaki raylı sistemi Ulaştırma Bakanlığı’nı devreye sokarak çözüme ulaştırdık. İnşaat 29 Ekim’de bitmiş olacak” diye konuştu. Konuşmasında İzmir’in Türkiye’nin değişime yönelik medeni yüzü olduğunun altını çizen Erdğan, şöyle devam etti;

“Bizler bu değişimi tercih etmek zorundayız. İnanıyorum ki değişimle sadece İzmir değil, Türkiye de kazanacak. Değişimi başaramadığımız taktirde patinaja devam ederiz. Bu da İzmir’e ve Türkiye’ye yakışmaz.” Anayasa değişiklik paketi ile ilgili süreci de değerlendiren Başbakan Erdoğan, TBMM’den çıkan her yasanın Anayasa Mahkemesi’ne götürüldüğünü, Cumhuriyet tarihinde Anayasa Mahkemesi’ne bu kadar dosyanın götürüldüğü başka bir dönem olmadığını söyledi. Yargının bu yaklaşımlarının küresel sermayeyi de endişelendiğini beliren Erdoğan kendileri için önemli olanın ideolojik tartışmalardan sıyrılıp kalkınmayı gerçekleştirmek olduğunu da kaydetti.

Liman kararı gecikti

1990’lı yıllarda TELEKOM’un özelleştirilmesi sürecinde Danıştay’ın davayı ideolojik olarak geciktirmesi sonucu Türkiye’nin 25 milyar dolar kaybettiğini öne süren Erdoğan, aynı Danıştay’ın Sağlık Bakanlığı’nın ‘tam gün yasasını’ bir basın açıklamasını gerekçe göstererek bir günde iptal ettiğini belirtti. Erdoğan, “Bu kadar mahirdiniz, İzmir Limanı kararını niye 30 ay geciktirdiniz? 1.5 milyar dolar da buradan kaybettik. Bundan girişimci de etkileniyor, kaybediyor, ithalat ve ihracat etkileniyor. Biz yargının bu yaklaşımlarından gerçekten çok çektik” diye konuştu. Erdoğan, konuşmasının sonunda, şunları söyledi:

“Bu ülke bizim, İzmir bizim, hep birlikte el ele verip dayanışma içinde İzmir’i de ülkemizi de muassır medeniyetler seviyesine çıkaracağız. 100. yıl Türkiye için önemli bir hedeftir. 1 Trilyon dolar dış ticaret hacmini yakalayacağız.”