Jeotermale Karşı Fidan Dikerek Tarlalarını Koruyorlarİzmir’in Seferihisar ve Menderes ilçelerine bağlı Orhanlı, Yeniköy ve Kuyucak köylerinde, 3220 hektarlık alanda 14 adet jeotermal sondaj kuyusu açılması projesi için ÇED süreci başlatıldı. ÇED süreci devam ederken Seferihisar’ın Orhanlı köyünde, taşeron firma tarafından sondaj çalışması başlatılması, köylülerin tepkisine neden oldu.

BirGün’den Aycan Karadağ’ın haberine göre; şirketin, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın izin vermediği bir alandan sondaj çalışmasına başladığı ve köylülerin tapulu arazilerinden izinsiz yol geçirdiği öğrenildi. Duruma tepki gösteren köylüler, kendi arazilerine fidan dikerek çevresini tel örgülerle kapattılar.

Reklam Goruntulenme Bolumu

Köylülere hukuki destek veren avukat Cem Altıparmak, “Burada bir hukuksuzluk var. Bu hukuksuzluğun tespiti ve engellenmesi için Orhanlı köylüleri tarafından bir aydan beri ilgili idarelere yazılı başvuru yapılarak bu yasa dışı faaliyetin durdurulması talep edildi. Ancak bugüne kadar bu faaliyetin denetiminden sorumlu olanlar, engellemek için hiçbir şey yapmadılar. Orhanlı köylüleri bu hukuksuzluğa engel olmak için sahada tek başlarına mücadele ediyorlar. Acilen buna çözüm bulunmalı.” dedi.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.