Kaçak Kat Binayı ÇökerttiRize'de 1980 yılında yapılan bina, dördüncü kat çıkıldıktan sonra çöktü. Gece garip sesler duyup sabah kolonlardaki çatlakları görünce usta çağıran aile kılpayı yaşıyor

Gece yatarken tuhaf sesler duyan, sabah dışarı çıktıklarında oturdukları dört katlı binanın çatlamaya başladığını fark eden Rizeli aile, binayı boşalttı. Aile ustaya haber vermeye çalışırken bina yerle bir oldu. Çöken binanın kaçak olarak inşa edildiği, dördüncü katının da çökmeden kısa bir süre önce yapıldığı anlaşıldı.Rize’nin Yağlıtaş Mahallesi’nde İbrahim Kaplan’a ait dört katlı bina dün saat 08.10 sularında çöktü. Dört kişilik aile çökmeden kısa süre önce evden çıkmıştı. İbrahim Kaplan, “Gece bir ses duyduk. Ancak ne olduğunu anlamadık. Sabah dışarı çıktığımızda kolonlarda çatlaklar olduğunu fark ettik. Ustaya haber vermeye çalıştık. O sırada ev bir anda yerle bir oldu” dedi.

Enkazda inceleme yapan Rize Belediyesi İmar Müdürlüğü ekipleri, çöken dört katlı binanın 1980 yılında kaçak olarak inşa edildiği açıkladı. Kaplan ailesi ile görüşen Belediye Başkanı Halil Bakırcı, binada 8’lik demir kullanıldığını belirterek bunun yanlış olduğunu belirtti. Başkan Demirci, “Bu binaları yapacağınız zaman bir mühendise veya bize sorun diyoruz. Herkes kafasına göre iş yapmasın. Bu bina belediyenin kontrolü dışında yapılmış. Benim dönemimden itibaren bu tür olaylar yaşanmasın diye denetimleri sıklaştırdık. Ama 10 ya da 15 yıl sonra şehir merkezindeki Ekrem Orhon Mahallesi’nde de bu tür olaylar duyacağız” diye konuştu.  

Kaplan’ın eşi Ayten Kaplan ise evle birlikte ‘yıkıldı’: “Yağmur, sel veya gök gürültüsü olsa bir şey anlayacağım. Hiçbir şey yok. Keşke evi bu halde görmeseydim de enkazı altında kalsaydım.”