Kadınların Maden Direnişi SürüyorBursa’nın Yenişehir ilçesi Kirazlıyayla köyünde bakır, çinko ve kurşun çıkaran maden şirketi, maden ocağı için atık havuzu oluşturmak için iş makinelerini devreye soktu. Kirazlıyayla Köyü kadınları başta olmak üzere çevreciler şirkete tepki gösterdi ve eylem yaptı. Kirazlıyaylalılar, şirketin iş makineleri ile çalışma yaptığı bölgede bekleyişlerine devam ederken hükümete seslerini duyurmaya çalıştılar.

Sözcü’den Halil Ataş’ın haberine göre; tesisin köy halkı ile jandarmayı karşı karşıya getirdiğini ifade eden CHP’li Bursa Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Tayfun Sırman şöyle konuştu: “Köyün girişlerini günlerdir kapatıyorlar. Köylü kendi merasına, hatta kendi mezarlığına dahi geçemiyor. Bölgede tarlası olan çiftçiler tarlasına gidemiyor, hayvanlarını otlatmak isteyen köylüler hayvanlarını ahırdan çıkaramıyor. Kimi kimden koruyorsunuz?”

 

Reklam Goruntulenme Bolumu

 

Öte yandan CHP Genel Başkan Yardımcıları Lale Karabıyık, Orhan Sarıbal, Bursa Milletvekilleri Nurhayat Altaca Kayışoğlu, Yüksel Özkan, Erkan Aydın, Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap ve Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, Yenişehir Kirazlıyayla köyünde maden zenginleştirme tesisine karşı direnen köylülere destek vermek için bölgeye gitti.

Milletvekilleri inşaat alanında incelemeler yaptıktan sonra köylülerin taleplerini dinleyerek, doğa katliamına son verilmesi gerektiğine vurgu yaptılar.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.