Kafalardaki Yanlış Algıyı Değiştiremedik

İTO Başkanı Yalçıntaş, Formula 1 yarışlarının yapıldığı piste tek talip çıkmasını ihale sürecindeki yanlış algılamaya bağladı. Yalçıntaş, onaydan önce daha iyi bir teklif gelirse değerlendirebileceklerini de söyledi.

Formula 1 yarışlarının yapıldığı İstanbul Park Pisti’nin işletmecisi MSO şirketinin hisselerinin devri için yapılan ihaleye, sadece TÜRSAB’ın teklif vermesi, ihaleye fazla ilgi olmadığını gösterdi. İstanbul Ticaret Odası Başkanı Murat Yalçıntaş’ın ‘gelinlik kızımızı evlendiriyoruz’ diyerek başlattığı ihale sürecinde önceki gün teklifler alındı. Yerli yabancı 11 firmanın ilgilendiği, ön bilgilerin alınmasından sonra 2 firmanın devam ettiği ihalede Setur’un da çekilmesiyle geriye bir tek TÜRSAB kaldı.

Maddi menfaat yok
İhaleye fazla ilgi olmamasını ise Yalçıntaş, ‘İhale sürecinde, kamuoyunda ve yabancılardaki şu algıyı değiştiremedim. Yaptığımız 300 milyon YTL’lik yatırımı, ihaleyi kazanandan karşılamak istediğimiz düşünüldü. Bu parayı kaç yılda çıkarabileceklerinin hesabını yaptılar. Kár edemeyeceklerini düşündüler. Bu yatırımı maddi menfaat sağlamak için yapmadık. Yatırımcıdan, yaptığımız yatırımı birebir karşılasın gibi bir talebimiz yok. Buraya en az bizim kadar profesyonel işletecek birinin gelmesini istiyoruz’ dedi. TÜRSAB’IN teklifinin kendilerinin yaptığı yatırımı karşılayacak bir teklif olmadığına değinen Yalçıntaş, ‘Zaten bu büyüklükte bir teklif gelmesini beklemiyorduk. İhale onay sürecinde daha iyi şartlarda bir teklif gelirse değerlendiririz’ dedi.
Yalçıntaş, yabancı taliplilerin golf sahası gibi tesisler yapabilmek için arsa istediklerini ancak başka arsaları olmadığı için bu talepleri karşılayamadıklarını, yabancıların gelmemesinin bir sebebinin de bu olabileceğini kaydetti.